سرنوشت نامعلوم اتوبوس‌های پلاک منطقه آزاد؛اتوبوس ۰۵۴

شمال ما: سال جاری کلنگ احداث نخستین خط تندرو از مسیر خیابان امام خمینی‌(ره) تا میدان مصلی به زمین زده شد. در زمان آغاز به کار این خطوط، شهردار وعده داد ۲۰ دستگاه اتوبوس خط تندرو هم خریداری می‌شود و تا پایان سال، این اتوبوس‌ها با سرعت و حجم بیشتری مسافران درون شهری را جابه‌جا می‌کنند. این روزها این مسیر با نصب نرده‌ها و جانمایی ایستگاه‌ها آماده شده است. روزهای پایانی سال ۹۴ نزدیک است و شهروندان در ایستگاه‌ها منتظرند اتوبوس‌های تندرو در ایستگاه‌های محور امام (ره) تا مصلی، توقف کنند.
تابستان امسال، حرف‌های ضد و نقیضی مبنی بر اشکال در قرارداد منعقد شده از‌سوی برخی اعضای شورای شهر مطرح ‌شد که با رفع اشکال از سوی دستگاه‌های نظارتی استان، موضوع خرید و تحویل اتوبوس‌ها از شرکت سبلان خودرو به شهرداری رشت از سر گرفته شد.
به گفته رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورا، اگر نتوان اعتبار لازم را برای تعمیر و خرید اتوبوس‌های جدید تامین کرد، اتفاق ناخوشایندی در حوزه حمل و نقل عمومی رقم می‌خورد. «رضا رسولی» ارتقای کمی و کیفی ناوگان حمل و نقل عمومی به ویژه خطوط اتوبوسرانی را از مطالبات بحق شهروندان عنوان کرد.
با این حال هر روز اخبار متفاوتی درباره سرنوشت اتوبوس‌های خط ویژه به گوش می‌رسد. اگر خطوط تندرو امسال هم به بهره‌برداری برسد، به گفته مسئولان شهرداری این امکان با اتوبوس‌های موجود صورت می‌گیرد.
در همین رابطه شهردار رشت، هفته قبل در صحن شورا حاضر شد تا به سوالات اعضای شورا پاسخ دهد. یکی از سوالات درباره  زمان دقیق بهره‌برداری از خطوط ویژه اتوبوس‌های تندرو بود. هر چند دکتر ثابت قدم تاکید کرد که خط ویژه در حال احداث، اسفند امسال به بهره برداری می‌رسد، ولی توضیح روشنی درباره خرید اتوبوس‌های جدید ارائه نداد.
با این حال شهردار امیدوار است با تایید و نهایی شدن سند بازآفرینی شهر رشت در وزارت راه و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی  و تامین اعتباری که وزیر راه و شهرسازی وعده داده؛ ۲ تا ۳ مسیر دیگر برای تردد اتوبوس‌های خط ویژه در سال آینده احداث شود. احداث خطوط ویژه به گفته وی، پیش‌نیاز ایجاد قطار شهری خواهد بود که در طرح جامع حمل و نقل و ترافیک شهر رشت نهایی شده است. با این وجود هنوز هم نگرانی‌ها در زمینه تامین اتوبوس‌های تندرو وجود دارد.
سرنوشت اتوبوس‌های دارای پلاک منطقه آزاد
عضو کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر رشت با اشاره به بی‌مسئولیتی شرکت تامین‌کننده اتوبوس نسبت به تعهداتش، به همشهری می‌گوید: در محتوای قرارداد شهرداری خرید ۲۰ دستگاه اتوبوس به مبلغ ۹میلیارد تومان، با پلاک منطقه آزاد منعقد شده بود. حالا پس از مدت‌ها شرکت نامبرده مبلغ یک میلیارد و نیم دیگر هم برای‌‌ همان تعداد اتوبوس مطالبه کرده است.
«محمد حسین واثق کارگرنیا» همچنین می‌افزاید: این شرکت بعد از این همه مدت حالا اعلام کرده نمی‌تواند اتوبوس‌هایی با پلاک منطقه آزاد را به رشت بفرستد. در توجیه آن گفته، محدوده رشت جزو شهرهایی نیست که خودروهایی با پلاک منطقه آزاد اجازه تردد در آن را داشته باشد. این درحالی است که روزانه شاهد تردد بسیاری از خودروهای شخصی با پلاک منطقه آزاد هستیم.
عضو کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورا بیان می‌کند: اگر شرکت سبلان خودرو نمی‌تواند چنین تعهدی را اجرا کند، از ابتدا باید در قرارداد این نکات را لحاظ می‌کرد.
وی معتقد است: ناهماهنگی‌های ایجاد شده و نبود نظارت صحیح باعث شده شرکت مذکور به تعهدات خود پایبند نباشد یا این‌که می‌خواهد برای رفع مشکلات مالی خود از شهرداری رشت پول بیشتری مطالبه کند.
کسری بودجه شهرداری و فرسودگی اتوبوس‌های موجود نیز معضلی اساسی برای شهرداری است.
شهرداری برای تعمیر اتوبوس‌های موجود نیاز به اعتبار کافی ندارد و برای تعمیر برخی اتوبوس‌ها، دست به دامن فنی کارانی از استان‌های مجاور شده است.
اعتبار کلان برای بهسازی اتوبوس‌ها
مدیرعامل سازمان خدمات موتوری شهرداری رشت در این باره گفت : تعمیر اتوبوس‌ها و خرید برخی قطعات در توان این سازمان نیست و سازمان خدمات موتوری نیازمند اعتبارات مالی بیشتری است.
«جواد شهند» از تلاش سازمان خدمات موتوری برای گازسوز کردن ۲۰ دستگاه اتوبوس شرکت واحد خبر می‌دهد و می‌گوید: با گاز سوز کردن این اتوبوس‌ها آلودگی محیطی کاهش و عمر مفید و استفاده از اتوبوس‌ها نیز افزایش می‌یابد.
وی یادآور می‌شود: در صورت تامین اعتبار ۱۰۳میلیارد ریالی، می‌توان تا نیمه اسفند امسال این ۲۰ دستگاه اتوبوس را به ناوگان حمل و نقل عمومی اضافه کرد.
البته برای گازسوز کردن این اتوبوس‌ها باید از توان فنی استان قزوین بهره برد؛ توانی که هزینه‌های انتقالِ این تغییرکاربری را هم افزایش می‌دهد.
نقص فنی در اتوبوس‌های موجود، سیستم عملکرد سازمان خدمات موتوری که نمی‌تواند هزینه‌های خود را تامین کند، شرکتی که نمی‌خواهد به تعهداتش عمل کند و کسری بودجه شهرداری آن هم در پایان سال مالی و… دست به دست هم داده تا مردم همچنان در ایستگاه‌های اتوبوس انتظار بیشتری بکشند.
با این حال رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورا، با تاکید بر سفر هیاتی متشکل از شورا و شهرداری رشت در هفته جاری، برای پیگیری تامین اتوبوس‌های جدید به اردبیل، می‌گوید: این اتوبوس‌ها نیمه دوم اسفند به رشت تحویل داده می‌شوند.
خبری که معاون برنامه ریزی حمل و نقل و ترافیک شهرداری رشت هم در تایید آن گفته است:ضمن تماس‌های مکرری که با شرکت طرف قرارداد انجام شده قول تحویل اتوبوس‌ها تا پایان نیمه اول اسفند به شهرداری رشت داده شده است.

 

منبع: همشهری، پالیز پارسا


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *