لزوم اتحاد بین مدیریت شهری گیلان؛لاهیجان 017

شمال ما: رونق صنعت گردشگری در استانی مانند گیلان که از جاذبه‌های طبیعی زیادی برخوردار است، اهمیت زیادی دارد. تا جایی که بسیاری از کارشناسان و برنامه ریزان استان، اقتصاد گیلان را بر ۳ پایه کشاورزی، صنعت و گردشگری استوار می‌دانند….

رونق صنعت گردشگری در استانی مانند گیلان که از جاذبه‌های طبیعی زیادی برخوردار است، اهمیت زیادی دارد. تا جایی که بسیاری از کارشناسان و برنامه ریزان استان، اقتصاد گیلان را بر ۳ پایه کشاورزی، صنعت و گردشگری استوار می‌دانند. با این حال همچنان که شاهد ضعف‌هایی در این ۳ حوزه برای رشد، رونق و توسعه هستیم، در حوزه گردشگری هم کماکان با معضلاتی در حوزه زیرساخت یا جذب گردشگر و سرمایه‌گذار مواجهیم.
با اینکه بسیاری از فعالان حوزه گردشگری معتقدند گیلان مناطق بکر زیادی دارد که می‌تواند گردشگران بسیاری را جذب کند، اما همین نعمت‌های خدادادی هم به بهترین نحو تبلیغ نمی‌شود تا گردشگرانی که به گیلان می‌آیند با این زیبایی‌ها آشنا شوند و مدت اقامت خود را در گیلان افزایش دهند.
اما در حالی‌که این معضلات دیده می‌شود، چند سالی است که شاهد تبلیغات محیطی دیگر شهرهای مازندران از جمله رامسر و تله کابینش در جاده‌های اصلی بزرگراه گیلان یا حتی داخل شهرها هستیم. این موضوع خود عاملی برای انتقال گردشگران به دیگر شهرها و استان‌های کشور است، در حالی‌که ظرفیت‌های بزرگی در داخل استان قرار دارد؛ به عنوان نمونه تله کابین لاهیجان، قلعه رودخان فومن، منطقه کوهستانی و زیبای لیلاکوه و چشمه‌های زیبای لاتون و سورتمه تالش و… آنگونه که باید معرفی نشده اند.
ایجاد امکانات تفریحی و گردشگری یا ساخت هتل‌ها با مشکلاتی روبه‌رو است، چراکه مکان‌های گردشگری گیلان به شکلی که باید تبلیغ و به مشتاقان این عرصه معرفی نمی‌شود. این مهم روزنامه همشهری گیلان را بر آن داشت تا با برخی از مدیران حوزه شهری درباره بروز این معضل و ضرورت هماهنگی نهادهاو سازمان‌ها صحبت کنیم.

تبلیغات دیگر شهرها تلنگری برای همه
در این خصوص شهردار فومن به همشهری می‌گوید: شهرداران گیلان باید با یکدیگر اتحاد داشته باشند. با توجه به اینکه مناطق گردشگری زیادی در شهرهای شفت و فومن وجود دارد، لازم است در اکثر مناطق شهری و بزرگراه‌ها این تبلیغات را به طور ویژه معرفی شود تا بتوانیم گردشگرانی را که به گیلان می‌آیند جذب کنیم.
«هوشنگ عباسقلی زاده» می‌افزاید: بی‌شک وقتی چنین اتفاقی محقق شود، هم گردشگران بیشتری در گیلان ماندگار می‌شوند و هم سرمایه گذاران، برای ایجاد طرح‌های جدید در گیلان علاقه نشان می‌دهند؛ مثلا کمربندی فومن، صومعه سرا، تالش و آستارا مسیر خوبی برای تبلیغ است تا حتی الامکان مسافران وارد استان‌های همجوار نشوند.
وی اضافه می‌کند: تبلیغات شهرها و امکانات مازندران، در گیلان مضر است و این موضوع تلنگری برای همه ماست. باید با وحدت رویه و تبلیغ نقاط و توانمندی‌های گیلان برای رونق صنعت گردشگری فکری اساسی کنیم.

لزوم اتحاد بین مدیریت شهری گیلان
در این زمینه شهردار لنگرود به همشهری می‌گوید: با چنین تبلیغاتی موافق نیستم. باید اتحاد جدی بین شهرداران گیلان وجود داشته باشد تا در نقاط مختلف شهرهای گیلان یا حداقل در داخل خود شهرها، تفرجگاه‌ها و دیدنی‌های شهرها تبلیغ شود؛ این موضوع می‌تواند موجب رونق صنعت گردشگری شود. متاسفانه در بیشتر موارد اختلافاتی بین شهرها وجود دارد و شهرداران گیلان، تلاشی برای اتحاد بیشتر نمی‌کنند. به عنوان مثال وقتی شهر مجاور سگ‌های ولگرد خود را شبانه در شهر لنگرود رها می‌کند، چگونه می‌توان با این دیدگاه و عملکرد مدیریت شهری، اتحاد و همدلی داشت؟
مهندس «افشین گلباغی» بیان می‌کند: لازم است که استاندار گیلان، در این زمینه تصمیماتی اساسی اتخاذ کند. ضمن اینکه طرح بحث در رسانه‌های مورد اعتمادی چون روزنامه همشهری می‌تواند تاثیر بسزایی در این باور داشته باشد.
نخستین اقدام باید از دیدگاه حاکمیتی انجام شود و سپس فرهنگسازی و بررسی نکات مثبت این کار در رسانه ها، می‌تواند در همگرایی مدیریت شهری شهرداران گیلان موثر باشد.
گلباغی بر این باور است که تبلیغ شهرهای گیلان در داخل استان به نوعی خودباوری را بین مسئولان و مردم تقویت می‌کند و می‌توانیم با این حرکت باعث جذب سرمایه‌گذاران شویم. متاسفانه واقعیت این است که گیلان به جاده ترانزیت تبدیل شده است و از میزان گردشگران میلیونی که به گیلان می‌آیند، اغلب راهی دیگر استان‌ها می‌شوند و سودی برای گیلان ندارند؛ این را از تعداد هتل‌های استان هم می‌توان دریافت. به جز دو،سه هتل خوب، در جایی از گیلان حتی لنگرود هم هتل به معنای واقعی وجود ندارد و بسیاری نام یک ساختمان را هتل گذاشته اند.

سنجش اثرات اجتماعی و اقتصادی
در شهرستان آستانه اشرفیه، تبلیغات تله‌کابین رامسر دیده می‌شود. در این باره «مهدی رحمدل» عضو شورای شهر آستانه اشرفیه به خبرنگار همشهری می‌گوید: این اقدام البته از نظر گردشگری مردود است و نباید تبلیغات دیگر استان‌های همجوار را در گیلان داشته باشیم، اما اینکه چرا چنین تبلیغی داخل خود شهرهای گیلان وجود دارد دلایل مختلفی دارد.
این عضو شورا توضیح می‌دهد: موضوع تامین منابع مالی و جذب اعتبار برای هر شهرداری مهم است و از اصلی‌ترین اولویت‌های هر مدیر است، چون با این کار می‌تواند عملکرد بهتری در کوتاه مدت نشان دهد. با این حال در بلند مدت اثرات مخربی بر اقتصاد شهر و جذب گردشگران دارد.
وی بیان می‌کند: البته حق شهرداری است که برای پیشبرد امور شهری به جذب منابع مالی از روش‌های مختلف اقدام کند و یکی از این راه‌ها جذب تبلیغات محیطی است.
با این وجود لازم است مدیریت شهری به مسائلی چون اثرات اجتماعی و اقتصادی هر پروژه یا طرح بپردازد. این موضوع از اصولی است که باید رعایت شود و سعی خواهیم کرد به این نکات بیشتر توجه شود.
در این زمینه با شهردار رانکوه هم هم صحبت شدیم. «امین رشیدی نژاد» به همشهری می‌گوید: بنرهایی که برای نشان دادن فرصت های سرمایه گذاری شهر رانکوه نصب کردیم در ۳ نقطه ورودی آستانه اشرفیه، ورودی شرقی استان گیلان و در کمربندی کوچصفهان نصب شده است. این اقدام در راستای صحبت های استاندار مبنی بر سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در شهرهاست. مخصوصا شهرداری های کوچک گیلان که بودجه و قدرت مالی برای بهره‌برداری از پروژه های بزرگ چند میلیاردی را ندارند.
وی ادامه می دهد: تبلیغ برای هر شهر و شهرستان در نقاط مختلف گیلان، عاملی برای جذب سرمایه گذار و مسافران است. وقتی گیلان، این همه استعداد و زیبایی وجود دارد چرا باید تبلیغ استان همجوار را بکنیم ؟ مگر آنها چنین اجزاه‌ای را می‌دهند؟
شهردار رانکوه می افزاید: عید امسال اقدام به توزیع کتاب های شعر کودک بین مسافران کردیم که در آن مطالب و اشعاری در خصوص شهر رانکوه و جاذبه های آن بود؛ این حرکت مورد توجه قرار گرفت. باید آستین همت را بالا بزنیم و برای شهرهایمان تبلیغ کنیم.
رشیدی نژاد بیان می کند: لازم است در سال همدلی و همزبانی، شهرداران گیلان دست به دست هم دهیم و کمک کنیم تا پاره ای از اختلافات بین شهرهای همجوار گیلان کاهش یابد. همچنین برای ارتقای سطح کیفی گردشگری شهرها و سرمایه گذاران به یکدیگر یاری برسانیم تا بتوانیم از مسافران میلیونی که از راه گیلان به دیگر استان‌ها می روند، بهترین بهره را ببریم.

منبع: همشهری، مهسا طالبی

کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *