آزاده گیلانی:آزاده ۰۱۱

شمال ما: آزاده گیلانی بابیان اینکه دوران اسارت شرایط بسیار سختی داشتیم، گفت: بسیار دلتنگ امام، خانواده و دوستان رزمنده خود بودیم و با توکل به خداوند متعال و ائمه اطهار (ع) صبر و شکیبایی را پیشه می کردیم

محمد حجامی در سالروز آزاد سازی اسرای دوران دفاع مقدس، اظهار کرد: در سال ۶۲ در سن ۱۴ سالگی از شهرستان لنگرود به جبهه های دفاع مقدس اعزام شدم.

وی در بیان نحوه اسارتش، افزود: در زمان اسارت با درگیری در منطقه حاج عمران منطقه عملیاتی کربلای دو اسیر شدم و برای اولین بار بود که لشگر قدس بعد از این عملیات از لشگر کربلا جدا و توفیق بدست نیاورد و عملیات با شکست مواجه شد.

این آزاده گیلانی ادامه داد: اسیر شدن شاید برای خیلی از جوانان غیر قابل باور باشد در آن روزهای نخست اسارت به مرور زمان فهمیدیم که واقعا در بند اسارت رژیم بعث عراق قرار داریم و اکثر دوستان ما در اردوگاهی که اسیر بودیم بسیجی بودند.

حجامی بابیان اینکه دوران اسارت شرایط بسیار سختی داشتیم، افزود: بسیار دلتنگ امام، خانواده و دوستان رزمنده خود بودیم و با توکل به خداوند متعال و ائمه اطهار (ع) صبر و شکیبایی را پیشه می کردیم.

وی ائمه اطهار (ع) را وزنه بزرگ امیدواری برای اسرای ایرانی در بند عراق عنوان کرد و گفت: مانند گنجشکی که نمی تواند از حصار و بند رهایی یابد به معصومین (ع) توکل می کردیم.

وی ادامه داد: در روز های اسارت همه اسرای ایرانی در کنار هم برای تقویت روحیه و صبر و استقامت خود زیارت عاشورا و دعای کمیل می خواندیم و ائمه اطهار (ع) حلقه اتصال اسرای ایرانی با خداوند متعال در افزایش صبر و استقامت بود.

وی با بیان اینکه تنها نباید از سختی های اسارت تعریف کرد بلکه باید از خوبی های آن هم گفت، بیان کرد: ما در اردوگاه یک مامور عراقی با نام «لیس» داشتیم که هیکل درشتی داشت و به اسرای ایرانی می گفت اگر از شکنجه های من دوام بیاورید آزاد می شوید اما با این حال رزمندگان گیلکی این عراقی را دست گرفته بودند و به آن لقب «پیچه» یعنی گربه و «کل ورزا» گاو نر داده بودند.

حجامی با خاطره شنیدن خبر رحلت امام در اردوگاه های عراقی اشاره کردو افزود: در آن زمان عراقی هایی که در اردوگاه ما بودند آرد، شکرو امکانات دیگر دادند و برای امام خمینی (ره) مراسم عزاداری گرفتیم.

آزاده گیلانی با اشاره به شیرین ترین خاطرات اسارت، گفت: وقتی خبر آزادی اسرا رسید اشک شوق بر چشمان اسرای ایرانی جاری شد و در نتیجه تبادل اسرا انجام شد.

منبع: اشکوریها / دیارباران


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *