با رشد قارچی وبسایت های خبری، تحلیلی؛ایمان رنجکش
ایمان رنجکش 016

شمال ما؛

 

عصری که در حال حاضر در آن بسر می بریم به سبب تاثیر بسزایی که رسانه ها در رشد و ارتقای سطح دانش و آگاهی جامعه دارند به عصر تکنولوژی و اینترنت شهرت یافته است.

امروزه ضرورت کسب اخبار و اطلاعات روزانه، با توجه به نیاز آن در اجتماع بر کسی پوشیده نیست و این اطلاع رسانی عموما از طریق رسانه های مکتوب و غیرمکتوب انجام می گیرد و نقش محوری در این امر ایفا می کنند.

مدتی است که وبسایت ها و پایگاه های خبری، تحلیلی نیز با قرارگرفتن در کنار رسانه های رسمی اعم از روزنامه ها، جراید و خبرگزاری ها، در به دوش کشیدن این بار سنگین سهیم اند.

این پایگاه های خبری، تحلیلی به سبب دسترسی آسان برای عموم مردم و انعکاس سریع اخبار و شایعات بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند و این امر شاید بنا به گفته برخی کارشناسان و فعالان حوزه رسانه، زنگ خطری برای نشریات و روزنامه ها باشد.

در همین استان خودمان هم با راه افتادن کمپین هایی اعم از “هر گیلانی یک وبسایت” و اینکه یک شخص می تواند با کمترین هزینه یک وبسایت اطلاع رسانی در حد یک خبرگزاری ملی برای خودش دست و پا کند شاید خبر از کمرنگ شدن نقش روزنامه ها و پایان دوره آنان میدهد.

اما روزنامه ها و نشریات مکتوب در چنین شرایطی نیز توانسته اند نقش محوری و ضروری خود را حتی بهتر از گذشته ایفا کنند و عامل تحولات تاثیرگذار در بخش های مختلف جامعه باشند.موارد بسیاری داشته ایم که برخی از این پایگاه خبری، تحلیلی با درج برخی مطالب زرد و حاشیه دار موجب اعتراض مردم و مسئولین شده اند و به سبب نداشتن تجربه و آگاهی لازم در این امر، در عرض چند دقیقه خبری که روی خروجی سایت قرار داشت، حذف کرده اند! اما در خصوص روزنامه ها اینچنین نیست، مطلب یا خبری که در روزنامه منتشر می گردد سندیت دارد و بر اساس معیار های معتبر مندرج میگردد و به این سادگی ها قابل تغییر نیست!

جدا از همه این موارد مسئله ای که همواره روی آن تاکید می شود ، درکنار هم قرار گرفتن این رسانه ها است، چون هر یک به تنهایی نخواهند توانست هدف خود که ارتقای سطح دانش و آگاهی در جامعه است را به ثمر بنشانند.

Iman-Ranjkesh.Blogfa.Com


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *