هنرمندان رشتی از طرح پیاده راه فرهنگی می گویند؛اعلم الهدی

شمال ما: وقتی محمد اصفهانی به مناسبت میلاد امام زمان (عج) به رشت آمد تا درست وسط میدان بزرگ شهر ، کنسرت اجرا کند خیلی ها خوشحال بودند از شادی دست جمعی هزاران شهروند رشتی. اتفاقی که کم می افتد در این شهر و خیلی ها را امیداور کرد به ادامه این دست برنامه ها. حال که شهردار رشت به دنبال اجرای پروژه پیاده راه فرهنگی است و قرار است تا پایان امسال خیابان های منتهی به میدان شهرداری سنگ فرش شود و ساختمان ساعت تبدیل به موزه هنرهای معاصر رشت ، بسیاری از شهروندان و مخصوصا هنرمندان رشتی امیدوار شده اند به داشتن خیابانی فرهنگی و شاد. از این رو با سه تن از هنرمندان جوان رشتی گفت و گو کردیم ، درباره پیاده راه فرهنگی و طرح هایی که باید در آنها اجرا شود.

بهرام تشکر، کارگردان تئاتر: برای تئاتر خیابانی آماده ایم

بهرام تشکر ، کارگردان جوان تئاتر که سال گذشته نمایش دختر یانکی با بازی بهنام تشکر و یکتا ناصر را در سالن خاتم الانبیا به روی صحنه برد به خبرنگار گیلان فردا می گوید: « یکی از آرزوهایم برگزاری تئاتر خیابانی در خیابان سنگ فرش علم الهدی است. هر وقت که با برادرم بهنام به رشت می آییم و این خیابان را می بینیم می گوییم جان می دهد برای تئاتر خیابانی. درست مثل کشورهای خارجی و حتی همین تهران. خود ما هم در تهران تجربه تئاتر خیابانی را داریم اما مطمئنا اجرای تئاتر خیابانی جلوی چشم ده ها شهروند رشتی یک چیز دیگر است. امیدوارم که این طرح تکمیل شود و فستیوالی از تئاتر خیابانی در رشت داشته باشیم و گروه های نمایش از هر شهر ایران به رشت بیایند و در میدانی که قرار است از هر سو سنگ فرش شود نمایش اجرا کنند. یک جشنواره هنری و فرهنگی در یکی از فرهنگی ترین شهرهای ایران. مطمئنا تجربه فوق العاده ای خواهد بود. ما که برای اجرای تئاتر خیابانی آماده ایم.»

حسین شعبانی نژاد، آوازخوان و نوازنده : مجالی برای موزیسین های رشتی هم باز شود

حسین شعبانی نژاد ، آوازخان و نوازنده جوان رشتی که چندین بار در سالن خاتم الانبیا به همراه گروهش اجرا داشته اند و تخصصشان هم موسیقی محلی است به خبرنگار گیلان فردا می گوید: «به شخصه هر وقت خواستم برای اجرای زنده در سالن مجوز بگیریم با مشکلاتی روبرو بودم. اما وقتی میدانی بزرگ مخصوص کارهای فرهنگی احداث شود و دیگر غم خالی بودن سالن وجود نداشته باشد هر وقت خواستی می توانی با گرفتن مجوز در هرجای این خیابان ها برنامه اجرا کنی. بسیاری از موزیسین های گیلانی حاضرند حتی برای چند ده مخاطب هم برنامه اجرا کنند تا مبادا موسیقی محلی به فراموشی سپرده شود. خیابان های معروفی در کشورهای دنیا هستند که مامن نوازندگان هستند. امیدوارم خیابان هایی که قرار است سنگ فرش شوند و پیاده راه فرهنگی نام بگیرند هم مامن موزیسین های گیلانی شوند.»

مونا عباسپور، نقاش و عکاس: خیابانی مملو از عکس و نقاشی

مونا عباسپور ، نقاش و عکاس جوان رشتی که تجربه برگزاری نمایشگاه های خیابانی در شهرهای مختلف ایران را دارد می گوید: وقتی پارسال در شهرکرد نمایشگاه عکاسی در خیابان هایش برگزار کردیم حسرت خوردم که چرا در رشت نمی توانیم. اما وقتی شنیدم شهرداری آمده که وعده احداث پیاده راه فرهنگی با کارکرد هنری دارد خوشحال شدم و امیدوارم روزی برسد که تمام نقاشان و هنرمندانی گیلانی بتوانند اول در شهر خودشان و مستقیم جلوی دیدگان شهروندانشان نمایشگاه های خیابانی برپا کنند. حتی می توان به جشنواره های سراسری فکر کرد و در ایامی خاص پذیرای صدها هنرمند از سراسر ایران بود. چه لذت بخش است که روزی بیاید و رشت به راستی پایتخت فرهنگی ایران شود و نه به حرف.»

***

آیا آن روز می رسد که خیابان های سنگ فرش شده منتهی به میدان شهرداری رشت مملو از هنرمندانی باشد که آثارشان را جلوی دیدگان شهروندانشان به اجرا می گذارند و در صندلی های کافه های این خیابان می نشینند و می خندند و گپ می زنند و مردم هم خوشحال اند و رشت هم پایتخت فرهنگی ایران شده است؟ آیا این یک رویا است یا…

 

منبع: گیلان فردا


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *