نایب رئیس شورای شهر رشت خطاب به اعضاء:شورا 048

شمال ما: محمود باقری خطیبانی به عنوان یکی از ناطقین پیش از دستور جلسه علنی امروز شورای اسلامی کلانشهر رشت در یاداشتی تحت عنوان “دلنوشته شاگرد به استاد” را قرائت نمودند. مشروح اظهارات وی به شرح زیر است.

مقام معظم رهبری در خصوص انتخاب شهردار می فرمایند: “اگر کسی با لیاقت باشد، اما متدین و صالح و با گذشت از انگیزه های مادی نباشد، لیاقت او به ضرر تمام خواهد شد.”
با سلام و دعای خیر خدمت آقای روزان که همواره در طی دو سال گذشته در شورای شهر و همچنین قبل از آن بنده را مورد عنایت خاص قرار داده اید، خواستم چند مقالی را نه در پاسخ به دست نوشته ی شما در یکی از سایت های خبری، بلکه یک دل نوشته این حقیر به برادرش می باشد که امید است هرگز دلگیر نشوید و در عوض چشمان خود را در برابر حقایق پیش رو باز نماییم!
آیا واقعا نمی خواهیم که برای یک بار هم که شده بیاییم کارنامه دو ساله فعالیت شورایی خویش را در دوره چهارم مورد ارزیابی قرار دهیم. آیا تفاوتی بین شعارهایی که داده ایم و عمل ما وجود ندارد؟ بیاییم واقع بینانه قضاوت نماییم.
با عنایتی که حضرتعالی و برخی دوستان نوپای شما به بنده دارند و بنده را احساسی و عصبانی می خوانند، خواستم با عرض پوزش به شما برادرانه بگویم این تذهبون؟!
بنده به این فکر بودم که آیا یادمان هست با آمدن من و شما و دیگر دوستان ارزشی به شورا، چطور جسد شورای سوم را تریبون درست کردیم و اعلام کردیم می خواهیم خاطره بد شورای سوم را از اذهان مردم پاک کنیم؟

گفتیم ما آمده ایم تا رجایی وار جهاد کنیم و حقوق قشر ضعیف و پابرهنه را احقاق کنیم. ما آمده ایم مثل استاندار شهید علی انصاری ساده زیستی یک خدمت گذار مکتبی را نشان دهیم. روح تازه ای به کالبد نیمه جان و مرده شهرداری خواهیم دمید و خلاصه ده ها شعار دیگر در آن روزها خوراک داشت و مورد قبول و توجه مردم همیشه حاضر قرار گرفت.
ما گفتیم با چشمانی بسته و دستان کوتاه نسبت به بیت المال راه شهید رجایی را خواهیم پیمود و قول دادیم با پول مردم شهر را بسازیم و گفتیم و گفتیم در مصرف بیت المال باید نهایت صرفه جویی را انجام دهیم و همه حرف های خوب و خط امامی و دلگرم کننده را زدیم تا دل مردم و علی الخصوص خانواده های معظم شهدا را شاد نماییم تا جایی که حرف های غلو آمیز ما در مورد انتصاب شهردار بسیجی و متخصص حساب جداگانه برای ما باز نمود.
اما امروز پس از دو سال نه تنها در اجرای آن شعارها ناتوان مانده ایم بلکه احساس می کنم هیچ ابایی از اقدامات در جهت عکس آن شعارها نداریم. شما خود تفسیر نمایید اقدامات خلاف عرف و عکس شعارهای اولیه ما به شرح زیر چه معنایی دارد و اصولا سکوت ما برای چیست؟

۱ – آیا شما خلاف سازهای آقای دکتر شهرساز را خبر ندارید. به نظر شما دکتر شهرساز قوانین شهرسازی را نادیده نمی گیرد؟ ایشان که ادعای قانون مداری و مبارزه با رانت خواری را سرلوحه کار خود قرار داده است برای اینجانب غیرقابل باور است.
– ۲آیا قرارداد مطالعات ژئوتکنیک و نقشه برداری متروی رشت آن هم در شرایطی که سند فرادستی هنوز تصویب نشده و برای آن ۳ میلیارد تومان هزینه گردیده است، مورد اعتراض شما نمی باشد؟
– ۳راردادهای دانشگاه شریف که به صورت شش قرارداد ۳۰۰ میلیونی خرد گردیده است و به صورت ترک تشریفات واگذار شده است، تا کنون چه خروجی داشته است؟
– ۴پرداخت ۷۵ میلیونی عیدی به شورای شهر در شب عید برای شما اصلا نگرانی به همراه نداشته است؟ در حالی که کارگران و رفتگران عزیز حقوق اسفند سال ۹۳ خود را نگرفته بودند. آخر ما و شما خیلی نگران بیت المال هستیم. هر چه باشد کارگران و رفتگران با بدبختی ناشی از سختی معیشت دست و پنجه نرم می کنند و چه قهرمانانه عمل می کنند تا شرمنده زن و بچه و صاحب خانه نباشند. ناراحت نیستید؟
– ۵مهمانی های مکرر در رستوران نارنجستان و دریافت تابلوفرش از شهردار و شهرداری انواع غذا و ریخت و پاش ها که اگر صورت نمی گرفت بی تردید مبلغ آن به عضو شورا جهت کمک به مستمندان تخصیص می یافت، چه توجیهی دارد؟
– ۶برف سال ۹۲ یادتان هست؟ چند مدیر در آن روزها فعال بودند و کار را همان کارگران رفت و روب انجام دادند ولی چلوکباب داغ و پاداش را چه کسانی گرفتند و خوردند؟
– ۷بنده یکی از ارادتمندان به  شخصیت والای برادر عزیزم جناب حاج حسین کارگرنیا هستم. یقین دارم ایشان اگر موضوعی را مطرح می کند به خاطر حُب نفس نمی باشد. حتما با تعهدی که به مردم دارند و برای خداست. سال گذشته را خوب به خاطر داریم که دکتر جمشیدی همایش شوراهای کلان شهرهای کشور را به دعوت مهندس کاظمی نائب رئیس وقت به خوبی برگزار نمود و آبروداری نمودند. متاسفانه بعد از برگزاری این همایش ما از نطق این بزرگوار چه غوغایی کردیم که حتی تمامی رسانه های استان این همایش را تحت الشعاع خود قرار دادند. مجموعه ۷۱ میلیون تومان هزینه شد و در ازای آن امسال توانستیم پس از پیگیری های متوالی از کمیسیون خاص امور کلانشهرها و سازمان محیط زیست کشور از طریق معاونت محترم رئیس جمهور ۵۰ میلیارد اعتبار بگیریم. پس توجیه داشت که ۷۱میلیون تومان هزینه کنیم و ۵۰ میلیاراد اعتبار بگیریم. حال سوالم اینست که ما که اینقدر نگران بیت المال و اسراف بودیم چگونه امسال در برابر هزینه کرد ۷۵ میلیونی کت و شلوار برای اعضای شورای شهر رشت ساکت نشستیم. آیا نباید این کار که کاملا غیرقانونی بوده مورد اعتراض قرار می گرفت.
– ۸هزینه جاری شورای شهرستان از کجا تامین می شود؟ آقایانی که نگران بیت المال و اسراف و به حاشیه نبردن شورا هستید آیا می دانید هزینه پذیرایی و هزینه های جاری شورای شهرستان را شورای شهر رشت پرداخت می کند. آیا این کار قانونی است؟
– ۹شما که از قرار داد ترکمان چای پارک محتشم خبر دارید. دو میلیارد و سیصد میلیون باید پرداخت شود. ۵۰۰ میلیون تومان را داده ایم. پرسیده اید تحت چه شرایطی بوده؟ ما فقط یک کلید دریافت کردیم و هنوز طرف مقابل برای حق کسب و پیشه از ما شکایت دارد. پس چرا عضو شورا الان برای فعال کردنش عجله ندارد فقط برای پرداخت پول به آقای سلکی عجله داشتیم.
– ۱۰آیا می دانید اضافه کاری، حق مدیریت، حق ایاب و ذهاب مدیران ما چه مبلغی است؟ فقط به استحضار حضرت عالی و اعضای محترم شورا می رسانم معاونین ماهانه ۴۰۰ هزار تومان مدیران ۳۰۰ هزار تومان حق مدیریت و بابت ایاب و ذهاب ۳۰۰هزار توامن دریافت می کنند. دریغ از یک نفر استفاده از وسایل شخصی خود. حتی پول بنزین را از شهرداری دریافت می کنند. فقط حق مدیریت و ایاب و ذهاب این بزرگواران ماهانه با حقوق یک ماه رفتگران ما برابری می کند که در سرمای زمستان تا صبح باید می لرزیدند. آیا این همان عدالت علی(ع) است که شما در دانشگاه تدریس می فرمایید؟ به خدا قسم از مردم محله های معلولین، سلیماندراب، پاره بیجار، نخودچر خجالت می کشم که به آن جا سر بزنم چون آسفالت کوچه پس کوچه های آن ها از کوچه روستایی من و تو خطیبان و سیاه درویشان بدتر است. با این همه نارسایی و بی عدالتی که فقط بخش کوچکی از مشکلات و ناهنجاری های موجود می باشد، احتمالا باید به بنده حق بدهید که این همه حساس باشم و البته دوستان نوپا و جدید شما بنده را مرد عصبانی بخوانند. آری! بنده از این همه تبعیض و بی عدالتی عصبانی هستم. شما بنده را بهتر می شناسید. کوتاه نخواهم آمد. چشمانی که به سر سفره مردم دوخته شده کور و دستانی که به سمت بیت المال دراز شده را قطع خواهم کرد. از اینکه حضرتعالی بنده را دعوت به صبر و تقوا و رعایت ادب به سخن گفتن کردید، تشکر می کنم. شما بارها بنده را از فرزندان انقلاب و بازماندگان دوران عزت و شرف خطاب کردید باور کنید بنده هیچ خصومتی با کسی ندارم. فقط به وصیت شهید عزیز فرمانده شجاع دفاع مقدس، حاج محمود قلی پور که جلوی چشمانم به شهادت رسید فکر می کنم چگونه باید جواب اندوه امام راحل را بدهیم که شهید بزرگوار فرمود از تیر و ترکش دشمن نمی ترسم ولی از اندوه امام می ترسم که امام راحل فرمود نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد.
آقا و ولی امر مسلمین جهان در مورد انتخاب شهردار و ویژگی های آن فرموده اند: در امانت داری هیچ ملاحظه سیاسی نکنید. یکی از قدم های مهم امانت داری برای مردم اینست که شهردار خوب انتخاب کنید. این مصداق کامل امانت داری است. نگاه کنید و ببینید چه کسی برای این کار مناسب است. او را انتخاب کنید. طوری عمل کنید که شهردار از نظر مردم مطمئن ترین و امین ترین فرد به حساب آید. در درجه اول لیاقت و کفایت لازم است. افرادی باشند که عرضه این کار را داشته باشند. در کنار این لیاقت و کفایت، صلاح و پاکدستی و پاکدامنی مورد نظر است. اگر کسی با لیاقت باشد، اما متدین و صالح و با گذشت از انگیزه های مادی نباشد، لیاقت او به ضرر تمام خواهد شد. هر چه آدم ناباب، لایق تر باشد می تواند از راه های نامشروع برای خود یا برای کسانی خودش می خواهد کسب درآمد کند. اگر آدم کوته بین و کوته ذهنی باشد، به کارهای عملی عقیده نداشته باشد مشکل پیش می آید. آدم بی دین و لا ابالی باشد به شکلی دیگر باز مشکل پیش می آید. این به معنای سختگیری گزینشی نیست. این رعایت معیارهایی است که عدم رعایت آن ها مستقیماً در زندگی مردم اخلال ایجاد می کند و مشکل درست می کند.

حالا با توجه به فرمایشات اما راحل و حضرت آقا در مورد انتخاب ایشان چه باید می کردم؟ همراه نبودن و رای ندادن آیا به نظر شما عدول از ولایت پذیری این جانب می باشد؟! شما به بنده فرمودید خانه شیشه ای آبروی مردم است. آری! به راستی خانه شیشه ای آبروی مسلمان و حتی غیر مسلمان است اگر اینگونه است چگونه می توانیم یکی را به شراب خواری متهم ساخته و یک نفر دیگر را به مسایل اخلاقی متهم سازیم و خود را متولی امنیت و نظارت بدانیم در حالی که در بارگاه همان خودنشانده بزرگترین توهین ها به همکاران سابق شما و دستگاه های امنیتی می شود؟ آری! خانه شیشه ای آبروی افراد است مواظب باشیم خود آن را نشکنیم.
یادمان باشد که هر که باد بکارد طوفان درو خواهد کرد. چون طوفان آغاز شود نه تاک مانده و نه از تاک نشان و از آن روزی بترسیم که نه تریبونی مانده و نه نطقی. همه چیز در سکوت محض خواهد بود و اعضا و جوارح سخن خواهد گفت. بیاییم از همین امروز جلوی بعضی از کج سلیقه گی ها و اسراف کاری ها را بگیریم که فردا دیر است.
من و ما باید در پیشگاه مردم و شهدا  و امام شهدا پاسخگو باشیم در پیشگاه آن هایی که با هم رفتیم ولی آن ها برنگشتند و اکنون نظاره گر  اعمال و رفتار ما هستند.

در پایان از حضرتعالی می خواهم در حق این جانب دعا فرمایید در پیچ و خم زندگی روزمره شرمنده آن هایی نباشیم که به من رای داده اند و آن رای به خاطر عملکرد گذشته ام بوده است و از خداوند بزرگ می خواهم خاطرات گذشته ام را همیشه در ذهنم محفوظ نگه دارد و آن همیشه و حال برایم افتخار بوده است.

بنا بر این گزارش محمود باقری خطیبانی در حاشیه جلسه علنی شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار رشت پرس در خصوص جزئیات خرید اتوبوس از شرکت سبلان خودرو که آقای موسوی روزان به آن اشاراتی را داشتند اظهار داشت : در این خصوص مستنداتی وجود دارد که جهت شفاف سازی اذهان عمومی در آینده ای نزدیک به اطلاع عموم می رسانم .

منبع: رشت پرس


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *