پشت پرده شایعات چیست؟محمدعلی نجفی 031

شمال ما: چندی پیش یکی از سایت های نزدیک به جریان اصلاحات، خبر از استعفای استاندار گیلان در آینده نزدیک و حضور وی در قبای کاندیدای انتخابات مجلس از حوزه آستانه اشرفیه داد!

به گزارش خزرآنلاین، ادعای استعفای استاندار گیلان و حضور وی به عنوان یکی از کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی از آن دست ادعاهای عجیبی است که ریشه آن را جز در نوعی تسویه حساب جناحی و حزبی نمی توان جستجو کرد.

چندی پیش یکی از سایت های نزدیک به جریان اصلاحات، خبر از استعفای استاندار گیلان در آینده نزدیک و حضور وی در قبای کاندیدای انتخابات مجلس از حوزه آستانه اشرفیه داد! جالب آن که در ادامه سایت مورد نظر مدعی شده است که بسیاری از ناظران سیاسی نوع رفتار و علمکرد اخیر استاندار را انتخاباتی می دانند!

برای اینکه دریابیم آیا چنین ادعایی صحت دارد یا خیر، باید کمی به گذشته برگردیم و نگاهی گذرا بر آن بیندازیم، به روزهایی که نام های زیادی برای تصدی بر استانداری گیلان بر زبان ها می چرخید. هنوز خیلی زود است که یادمان برود، روی خوش اصلاح طلبان گیلان به گزینه هایی همچون رمضانپور نرگسی به عنوان استاندار بعدی گیلان بود، هر چند در این میان نام های آشنا و غیرآشنای دیگری نیز به عنوان گزینه های محتمل برای تصدی بر استانداری گیلان به گوش می رسید که اکثر قریب به اتفاق آنان از چهره های نزدیک به جریان اصلاح طلبی بودند اما گذر زمان بازی دیگری را برای مدعیان رقم زده بود!

هنوز زمان زیادی نگذشته بود که قرعه استانداری گیلان به نام فردی افتاد که با معیارهای آن روزهای اصلاح طلبان اختلاف زیادی داشت. شاید کمتر رسانه و فعال اصلاح طلبی فکر می کرد دکتر نجفی به عنوان استاندار گیلان زمام امور را در دست بگیرد. نام او حتی در بین گزینه های محتمل نیز پیش از این به چشم نمی خورد. در نخستین روزهای پس از تصدی دکتر نجفی بر استانداری انتقادهای جسته و گریخته ای از این انتصاب در گوشه و کنار رسانه های اصلاح طلب به چشم می خورد تا موید این مطلب باشد که اصلاح طلبان چندان راضی از این انتصاب نیستند هر چند که فعلا سکوت را بهترین سیاست ممکن می دانند. این سکوت اما از همان روزهای نخستین هم شکننده به نظر می رسید!

دیری نپایید که انتقادات نسبت به انتصابات شروع شد. در قدم اول مدیران اعتدالگرای استانداری گیلان در چندین مرحله در برابر آماج انتقادات اصلاح طلبان قرار گرفتند. شاید عدم واکنش به انتقادات اصلاح طلبان از سوی اعتدالگرایان گیلان سبب شد تا این انتقادات رنگ و بوی جدی تری به خود گرفته و به سمت و سوی تخریب پیش برود. از بیرون کشیدن تصویر یکی از مدیران اعتدالی استانداری گیلان از بایگانی دولت گذشته و انتشار آن در یک سایت اصلاح طلب تا انتقادات توام با تخریب معاون سیاسی و امنیتی استاندار گیلان آن هم از سوی یک سایت که داعیه دار اصلاح طلبی بود را می توان شاهدی بر این ادعا دانست.

 اما اوج این انتقادات زمانی بود که برخی سایت های اصلاح طلب مدعی آن شدند که جریانی در درون استانداری مانع از حضور اصلاح طلبان منتقد در دیدار با رئیس جمهور در گیلان شده است. این موضع گیری با واکنش رسمی احمد رمضانپور، رئیس شورای ائتلاف اصلاح طلبان گیلان از یک ادعای صرفاً رسانه ای فاصله گرفت تا آن جا که در فاصله زمانی اندکی، متنی بیانیه وار در برخی سایت های اصلاح طلب گیلان منتشر و در آن رسما انتصاب دکتر نجفی به عنوان استاندار گیلان را به زعم اصلاح طلبان نادرست خوانده و البته دکتر نوبخت را دلیل اصلی این انتصاب اشتباه دانستند!

بی شک روی سخن اصلاح طلبان گیلان درچنین بیانیه ای این بار نه مدیران و معاونین استاندار، بلکه خود استاندار و حتی دکتر نوبخت بوده است. اما دلیل این انتقادات چیست و تا چه اندازه بر واقعیت منطبق است؟

عملکرد استاندار گیلان به خصوص در حوزه انتصاب مدیران بارها توسط رسانه های اصلاح طلب به بوته نقد کشیده شد. نمونه اش آن جا که یک مدیر جوان و اصولگرا به عنوان مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری گیلان منصوب شد یا آن زمان که یک نیروی کارآمد، باتجربه و البته به دور از جریانات سیاسی به عنوان معاون عمرانی استاندار انتخاب شد.

عملکرد دکتر نجفی بر خلاف بسیاری از استانداران دیگر استان ها، همواره با نوعی توازن و آرامش همراه بود. وی هیچ گاه موضع گیری جنجالی در برابر منتقدان خود نداشت و بیش از آن که توجه خود را صرف مسایل سیاسی و جناحی نماید، به مسایل و حل مشکلات موجود در استان علاقه نشان داد. لزوم جذب سرمایه و حمایت از سرمایه گذار، مبارزه با معضل بیکاری، تلاش در جهت بهبود وضعیت صنعت، همه و همه اهدافی است که دنبال کنندگان اخبار استان در رسانه های مکتوب و مجازی، دیداری و شنیداری بارها از زبان استاندار خوانده اند و شنیده اند.

حالا اما گویا از نظر اصلاح طلبان همه این تلاش ها آن وقتی که به زعم آنان یک جریان مانع از ملاقات اصلاح طلبان منتقد با رئیس جمهور می شود، رنگ می بازد و مقصر اصلی هم شخص استاندار است!

قدم اول صدور بیانیه ای است که در آن به صراحت انتصاب فردی معتدل و نه افراطی به عنوان استاندار گیلان اشتباه قلمداد شده است و گویا قدم دوم هم حالا انتشار و اشاعه شایعه ای است که هدف اصلی آن زیر سوال بردن اقدامات مثبت و ارزنده استاندار گیلان و تلاش وی برای کاندیداتوری در انتخابات آتی مجلس است!

جالب آن که دست اندرکاران این کار با انتشار چنین شایعه ای اصالتاً بر فعالیت های مثبت استاندار صحه می گذارند اما آن را در راستای عملکرد انتخاباتی او می دانند و سعی می کنند با دامن زدن به این ادعای واهی، ارزش عملکرد مثبت استاندار گیلان را در نزد مردم کمتر جلوه دهند.

اشاعه دهندگان چنین شایعه ای به خوبی می دانند که استاندار برای حفظ منافع مردم و آرامش استان، در برابر این ادعای آنان هم کما فی سابق سکوت خواهد کرد، پس سعی می کنند از این طریق به زعم خود خدمات دکتر نجفی را در نزد مردم کم رنگ کرده و البته سبب تیرگی ارتباط استاندار با برخی از نمایندگان فعلی مجلس و لذا به حاشیه راندن عملکرد مثبت دکتر نجفی شوند.


کانال تلگرام شمال ما

یک پاسخ به “آیا استاندار گیلان کاندیدای انتخابات آتی مجلس می شود؟!”

  1. مرتضی می‌گه:

    چه عزایی است که مردشور در آن میگرید؟>!
    سایتی که در تخریب مردان دولت در طول سال گذشته نامدار است و حملات مکرری به نوبخت و استاندار کرده اکنون با تغییر رنگ ملموس در پی آن است که گلایه ها را اختلاف جلوه دهد!
    البته نگارنده متن که از قضا پدر معنوی آن رسانه نیز محسوب میشود خود در گذشته آمر حملات اینگونه رسانه ها به استاندار و دولت بود تا از جایگاه متزلزل خود در بدنه دولت محافظت کند و امروز در تلاش است تا با ایجاد اختلاف بین این دو طیف تایید خود را برای ماراتن پایان سال بگیرد.
    گویی افکار عمومی کاروانهای ماشین و کارناوالی را که شخص ایشان در سال 88 برای ستاد فتنه مدیریت کرده بود فراموش خواهند کرد…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *