روان آب‌ها نصف شد!سپیدرود15

میزان روان آب‌های کشور در تمامی ۶ حوضه اصلی آبریز کشور نسبت به مدت مشابه درازمدت بین ۴۱ تا ۸۱ درصد کاهش یافته است…

 

 

شمال ما: حجم روان آب‌‌های سطحی کشور در پایان اردیبهشت‌ ماه سال جاری به ۳۰ میلیارد و ۵۲۰ میلیون مترمکعب رسیده که نسبت به میانگین بلندمدت ۴۷ ساله به میزان ۵۵ درصد کاهش نشان می دهد.

به گزارش مهر، میانگین بلندمدت حجم کل روان آب‌‌های سطحی در اردیبهشت‌ ماه امسال به میزان ۶۷ میلیارد و ۷۶۴ میلیون مترمکعب و دوره مشابه سال گذشته ۳۱ میلیارد و ۷۱۶ میلیون مترمکعب بوده است.

براساس این گزارش، حجم جریان‌‌های سطحی در پایان اردیبهشت‌ ماه سال جاری رتبه چهل و پنجم را در ۴۷ سال گذشته به خود اختصاص داده است. حجم جریان‌ های سطحی در هشتمین‌ ماه سال آبی جاری در حوضه‌ های دریای خزر، خلیج فارس، دریاچه ارومیه، مرکزی، هامون و سرخس به ترتیب ۵ میلیارد و ۹۸ میلیون مترمکعب، ۱۶ میلیارد و ۹۰۷ میلیون مترمکعب، یک میلیارد و ۳۱۹ میلیون مترمکعب، ۶ میلیارد و ۴ میلیون مترمکعب، ۲۳۶ میلیون مترمکعب و ۹۵۶ میلیون مترمکعب ثبت شده است.

بنابراین حجم روان‌ آب‌ های کشور در اردیبهشت‌ ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در حوضه‌ های خلیج فارس، دریاچه ارومیه و هامون به ترتیب ۱۴، ۱۷ و ۱۶ درصد کاهش و در حوضه‌ های دریای خزر، مرکزی و سرخس به ترتیب ۱۳، ۳۰ و ۳ درصد افزایش یافته است.

همچنین حجم روان‌ آب‌‌های کشور در اردیبهشت‌ ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه درازمدت در حوضه‌ های دریای خزر، خلیج فارس، دریاچه ارومیه، مرکزی، هامون و سرخس به ترتیب ۵۹، ۵۵، ۶۷، ۴۱، ۸۱ و ۵۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.

بیشترین کاهش روان‌ آب‌‌های کشور در حوضه آبریز هامون بوده که نسبت به سال گذشته ۱۶ درصد و نسبت به درازمدت ۸۱ درصد کاهش یافته است.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *