لزوم توجه علمی به صنعت گردشگری؛ماسوله 042

شمال ما: رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در سفر هیات دولت به گیلان عنوان کرد که تأسیس دانشکده گردشگری در بالا بردن ظرفیت‌های گردشگری استان کمک می‌کند و بسیار مورد نیاز است. «مسعود سلطانی‌فر» با بیان این خبر كه دانشکده گردشگری در گیلان راه‌اندازی می‌شود، اعلام كرد: چالش‌ها و موانع توسعه صنعت گردشگری گیلان با راه‌اندازی این مرکز آموزش عالی بررسی و رفع می‌شود.

لزوم توجه علمی به صنعت گردشگری
این خبر اهمیت زیادی برای گیلان دارد تا صنعت گردشگری خود را ارتقا دهد. صنعتی که به رغم داشتن جاذبه‌های زیاد گردشگری در این استان به شدت ناکارآمد است.
از دلایل این ناکامی می‌توان به نبود امکانات مناسب برای جذب گردشگری مثل هتل، اقامتگاه‌های تفریحی استاندارد، گرانی هتل‌های موجود و …  اشاره کرد. شاید با تأسیس این دانشکده و تربیت نیروهای متخصص بخشی از کمبودها و خلاهای این صنعت برطرف شود.
البته یکی از مهم‌ترین مشکلات صنعت گردشگری در ایران و خصوصاً در گیلان فقدان آموزش است. بخش بزرگی از نیروهای مشغول به کار در این حوزه، دانش و توان تخصصی لازم را برای پیشبرد اهداف گردشگری ندارند. دانشگاه‌های گردشگری فرصت مناسبی برای تحقیق و پژوهش در ارائه راهکاری مناسب و پایدار برای رشد توریسم ایجاد می‌کنند.
البته در کل کشور اطلاع‌رسانی درباره جاذبه‌های توریستی و امکانات چندان به روز و گسترده نیست. یکی از ابزارهای اطلاع‌رسانی، وبسایت‌های گردشگری هستند که در دنیا مهم‌ترین و پرکاربردترین ابزار در مسافرت مدرن به شمار می‌روند اما در گیلان و حتی ایران چنین چیزی دیده نمی‌شود. اگر هم وجود دارد، فعالیت بیشتر آنها ضعیف و دور از استانداردهای جهانی است؛ به همین دلیل وجود دانشکده گردشگری در گیلان می‌تواند بخشی از کمبودها را در این صنعت رفع کند.

احداث دانشکده گردشگری در فومن
«روشن بابائی» عضو گروه پژوهشی گیلان‌شناسی دانشگاه گیلان است. به گفته این استاد دانشگاه، بر اساس صحبت‌های اولیه قرار است که دانشکده گردشگری در فومن احداث شود. دلیلش هم وجود 2 قطب گردشگری گیلان یکی ماسوله و دیگری قلعه رودخان در نزدیکی این شهر است.
وی با ارائه این توضیحات می‌افزاید: اگرچه از حرف تا عمل فاصله زیاد است اما این خبر، موجی از شادمانی را برای فعالان گردشگری استان به ارمغان آورده است.
استانی که از لحاظ امکانات گردشگری وضعیت مطلوبی ندارد، شاید به واسطه این دانشکده بتواند در این عرصه، حرفه‌ای‌تر عمل کند.
وی درباره زمان تأسیس دانشکده اظهار بی‌اطلاعی و تأکید می‌کند: دانشکده علوم گردشگری فعلا در مرحله اعلام موافقت اصولی از وزارت علوم قرار دارد و کار به مرحله اجرایی نرسیده است.
بی‌شک حمایت مسئولان و فعالان گردشگری از این طرح و فشار بر طراحان آن فرصتی را مهیا می‌کنند تا این دانشکده هرچه سریع‌تر وارد فاز اجرایی شود. لازمه و شرط این کار به عقیده   بابائی حمایت همه سازمان‌ها به ویژه سازمان گردشگری و میراث فرهنگی استان گیلان از این طرح است تا روند تأسیس آن سرعت گیرد.

اشتغال، بزرگ‌ترین چالش دانشگاه‌های ایران
این پژوهشگر گردشگری درباره تأثیر این دانشکده بر اشتغال و افزایش حضور گردشگران به همشهری چنین توضیح می‌دهد: یکی از معضلات دانشگاه‌ها در ایران این است که آموزش مبتنی بر اشتغال و بازار نیست. در واقع اگر آموزشی ارائه می‌شود باید شرایط ایجاد اشتغال هم فراهم باشد.
وی در ادامه با انتقاد از نبود نیروهای متخصص در حوزه گردشگری اشاره می‌کند: یکی از مهم‌ترین مسائلی که در بخش گردشگری مطرح است، فقدان نیروهای متخصص و دانش روز است. بیشتر اوقات احساس می‌شود کسانی که تحصیلاتی در رشته‌های مرتبط با گردشگری ندارند، در تصمیم‌گیری‌های این بخش دخیل هستند. این موضوع باعث شده که صنعت گردشگری رشد پیدا نکند؛ زیرا متخصصان یا افراد آموزش دیده در این زمینه وارد بخش‌های اجرایی نشده‌اند.
بابایی به اوضاع فعلی اشاره می‌کند و می‌گوید: در استان هتل‌ها و دفاتر خدمات گردشگری وجود دارد که فقط با یک دوره کوتاه آموزشی اقدام به تربیت نیرو می‌کنند و همین افراد وارد کار می‌شوند. در نتیجه در این روند نیاز به علم گردشگری احساس نشده است. تأسیس دانشکده گردشگری باید این موضوع را ساماندهی کند. در واقع این دوره ها باید زیر نظر دانشگاه انجام شود.

کمک به شهر خلاق
یکی از راه‌های موفقیت رشت، دستیابی به عنوان شهر خلاق غذا وخوراک است که مدت‌هاست تلاش‌های بسیاری برای تحقق آن انجام شده است. برای رسیدن به این موفقیت حتما باید در سطح شهر چندین هنرستان و دانشگاه آشپزی موجود باشد. در حال حاضر رشت از این حیث فقط یک هنرستان دخترانه آشپزی دارد.
روشن بابائی اعتقاد دارد که ایجاد دانشکده گردشگری می‌تواند در افزایش تعداد این هنرستان‌ها در سطح گیلان موثر؛ باشد. یعنی اگر در این دانشکده آموزش آشپزی هم وجود داشته باشد، دستیابی به این عنوان جهانی آسان‌تر خواهد شد.
پیش از این نیز «ناصر عاشوری» نماینده شفت و فومن در مجلس گفته بود: با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته توانستیم مجوز احداث سومین دانشکده گردشگری را برای شهرستان فومن بگیریم و اکنون در حال انجام کارهای ابتدایی آن هستیم. به گزارش شمال ما، وی با بیان اینکه این دانشکده در زمینی به مساحت 7 هکتار به نام دانشگاه گیلان سند زده شد، بیان کرد: حدود 250 میلیون تومان اعتبار بابت محصور کردن آن اختصاص داده شده است.
نماینده فومن و شفت اشاره كرد: دانشکده گردشگری دولتی است و امیدواریم در دفترچه کنکور سال 95 در 6 رشته دانشجو پذیرش کنیم که 4 رشته در مقطع کارشناسی و 2 رشته در سطح ارشد است.

ظاهرا با رویکردهایی که دولت در پیش گرفته، رسیدن به یک توسعه پایدار دور از ذهن نیست؛ به شرطی که پایداری در اجرای این طرح‌ها دیده شود. استان گیلان به دلیل جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، می‌تواند به یکی از قطب‌های گردشگری ایران تبدیل شود. در سال گذشته ماندگاری سفر در رشت و شهرهای گیلان یک روز بود که نشان از وضعیت نامطلوب گردشگری در گیلان دارد. به عقیده كارشناسان برای توسعه گیلان حتما احتیاج به احداث کارخانه و کارگاه صنعتی نیست؛ فقط کافی است ظرفیت‌های گردشگری و کشاورزی استان گسترش یابد ، کاری که كشور ترکیه مدت‌هاست در دستور کار خود قرار داده و نتیجه‌اش رشد اقتصادی بالای این کشور در سال‌های اخیر است.

 

منبع: همشهری؛ بهروز مهدیزاده


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *