نشست رونمایی آلبوم پرواز همای؛پرواز همای ۰۱۲

شمال ما: نشست رونمایی آلبوم «در شب گیسوان تو»؛ صبح امروز -شنبه ۲۸ شهریور- در فرهنگسرای ارسباران با حضور پرواز همای و اهالی رسانه برگزار شد.

به گزارش ایلنا؛ پرواز همای درباره فعالیت‌های پیشین خود گفت: هر هنرمندی در طول فعالیت‌های خود ممکن است وارد جریان‌هایی شود. من معتقدم بسیاری از کارهای گذشته‌ام اشتباه بوده اما حالا می‌خواهم در مملکت خودم کار کنم و به هرحال با گذر این سال‌ها بهتر می‌توانم تصمیم بگیرم.

چالش‌های سیاسی اساتید موسیقی را از اجرا برای مردم محروم کردند

او ادامه داد: بسیاری از چالش‌هایی که برخی رسانه‌ها ایجاد کردند باعث شده بسیاری از اساتید ما نتوانند در کشور فعالیت کنند. ما هنرمندانی داریم که در این مملکت به مقام استادی رسیدند اما همین چالش‌های سیاسی باعث شده تا از حضور روی صحنه محروم بمانند. من هم یک هنرمندم و به هیچ وجه قصد سیاسی کاری ندارم. اگر به من اجازه داده شود می‌خواهم کار خودم را انجام دهم.

وی با بیان اینکه برای فعالیت قانونی در کشور مصر است؛ گفت: متاسفانه در برنامه قبلی کنسرت‌ام از سوی مقامات قضایی لغو شد اما من تلاش کردم تا خودم را ثابت کنم. الان هم اگر باز کنسرتم لغو شود به هر صورتی که بتوانم ارتباسط برقرار می‌کنم تا کنسرتی برای مردم کشورم برگزار شود. خوشبختانه آلبوم اولم منتشر شد و همه دیدند هیچ اتفاقی نیفتاده است. قطعا با برگزاری کنسرت هم هیچ مشکلی پیش نمی‌آید. اگر برنامه‌ها به همان ترتیبی که پیش‌بینی کردیم جلو برود، در هفته دوم مهرماه تازه‌ترین کنسرت خود را بعد از اخذ مجوزهای لازم برگزار می‌کنم و امیدوارم این برنامه بتواند شروع خوبی برای فعالیت‌هایم باشد.

.

 

9

.

 

«در شب گیسوان تو» تو با مضامین عاشقانه و عارفانه

همای درباره فضای آلبوم جدیدش توضیح داد: تمامی مراحل مربوط به تولید و ضبط این آلبوم در ایران انجام گرفته، البته ما چند قطعه موسیقایی نیز از قدیم داشتیم که بعد از ماجرای لغو کنسرت‌ آنها را بازخوانی کردیم و در آلبوم جدید قرار دادیم. در این آلبوم پنج قطعه شعر از کارهای خودم، یک قطعه شعر از اخوان ثالث، یک قطعه از فاضل نظری و یک قطعه از اشعار هوشنگ ابتهاج برای علاقه‌مندان عرضه شده ضمن اینکه آهنگسازی و تنظیم تمامی آثار برعهده خودم است. .

او افزود: این آلبوم دارای مضمون عاشقانه و عارفانه است که اگر بتوانیم کنسرت آن را در تهران برگزار کنیم، قطعاً در شهرستان‌ها نیز میزبان اهالی موسیقی خواهیم بود. من معتقدم کسانی که با من مخالفت می‌کنند اکثرا آلبوم من را نشنیده‌اند. باید اجازه داد تا یک اثر شنیده شود و بعد آن را نقد کرد.

۳۰۰ میلیون خسارت برای لغو کنسرت همای

پرواز همای درباره لغو کنسرتش در تابستان جاری و واکنش‌هایی که استادان موسیقی درباره این رخداد داشتند، گفت: همه‌ی موزیسین‌هایی که درباره لغو کنسرت من صحبت کردند همه مجوزهای خود را دارند و کنسرت‌هایشان را در ایران برگزار می‌کنند. دیگر کنسرت‌هایی که در ایران لغو می‌شود یا بلیت‌هایش به فروش نرفته‌اند یا امام جمعه‌ی شهر و یا یکی از مسئولان شهر مخالف برگزاری کنسرت بوده است.

وی ادامه داد:‌ بعد از لغو کنسرت‌های من همه زبانشان باز شد. کارشناسیِ بی‌خودِ استادان قضیه را پررنگ کرد. در سال‌های گذشته بستری مافیایی برای من درست شد و گفتند که همای در ایران نیست. متاسفانه ما موزیسین‌ها تا همدیگر را داریم به دشمن نیاز نداریم.

این خواننده با اشاره به اینکه لغو کنسرتش خسارات مالی زیادی را به بار آورد؛ اظهار داشت: ما در کنسرت قبلی حدود ۳۰۰ میلیون تومان ضرر کردیم اما تلاش‌مان بر این بود که هزینه بلیت‌ها سریعا به مردم برگردانده شود. اما واقعا باید هزینه ۱۶۰۰۰ بلیت خریداری شده به ۲۵ بانک مختلف بازگردانده شود. خوشبختانه با کار مداوم دوستانمان توانستیم تمام این هزینه‌ها را به مردم بازگردانیم.

شجریان آواز را به بالاترین حد خود رسانده است

پرواز همای درباره آواز ایرانی نیز توضیح داد: من معتقدم که استاد شجریان آواز ایرانی را به بالاترین سطح ممکن رسانده‌اند و فعالیت در این مسیر مثل کوبیدن چکش به آهن سرد است. من به شخصه در توانایی خودم نمی‌بینم که با فعالیت در زمینه آواز ایرانی بتوانم مردم را جذب کنم در نتیجه سعی می‌کنم تا با روش دیگری جلب توجه کنم.

وی افزود: زمانی چشم باز کردم و دیدم که خیلی زودتر از آنچه فکرش را می‌کردم مشهور شده‌ام. این شهرت زودهنگام تنها خواست خدا بود. اگر تلاش مداوم داشته باشید خدا و کائنات هم سرنوشت را به گونه‌ای رقم می‌زنند که به موفقیت برسید.

.

 

11

.

 

موسیقی سنتی ایران در سراشیبی افتاده است

وی همچنین با تاکید بر اینکه موسیقی سنتی ایران در سراشیبی افتاده است؛ گفت: متاسفانه سالن‌های موسیقی کشور این روزها فقط با اجراهای پاپ پر می‌شود و اگر هنرمند موسیقی سنتی بخواهد کنسرت بزرگی برگزار کند نیازمند سرمایه‌گذاری‌های کلان است. اگر من در این شرایط می‌توانم ظرف سه ساعت ۱۶۰۰۰ بلیت بفروشم این به نفع موسیقی سنتی ایران است. متاسفانه برخی فقط جبهه‌گیری می‌کنند.

این خواننده موسیقی ایرانی درباره حاشیه‌های چند ساله حضورش در اروپا، توضیح داد: اینکه می‌بینید آثار و کارهای من در اجراهای خارجی خیلی زود به دست مخاطبان ایرانی رسیده، دست من نیست چراکه این کار غیرمجاز برخی از کمپانی‌هایی است که سی‌دی‌ها را پخش کردند و در اختیار علاقه‌مندان گذاشتند. البته خودم هم می‌دانم در این فضا شیطنت‌هایی را انجام دادم، اما باید اعتراف کنم یک خواننده وقتی که به اروپا و آمریکا می‌رود، نمی‌تواند آن موسیقی را که در اینجا اجرا می‌کند، در آن سوی مرزها نیز همان را به همان شکل اجرا کند. متاسفانه فضا در آنجا به گونه‌ای است که باید پیاز داغ ماجرا را زیاد می‌کردیم.

وی افزود: من در نوع خوانشم همواره تلاش کردم تا از آوازه‌های ساده استفاده کنم و باوری هم روی استفاده‌ای از تحریرها ندارم و همین موضوع در اجراهای خارج از کشور باعث شد که تا حد زیادی توجه مخاطبان جلب شود. من اعتقاد دارم یک اثر باید روی مردم اثر بگذارد و لازمه‌اش هم این است که طوری طراحی شود که در آن ایده و طراحی جدیدی وجود داشته باشد. از سوی دیگر من در مورد بسیاری از افرادی که من را به ماجراهای سیاسی ربط می‌دهند باید بگویم که خیلی از خواننده‌هایی که من آنها را می‌شناسم، در همین ایران خودمان کارهای تندتری را اجرا کردند که هیچ حساسیتی هم روی آنها نیست و من نمی‌دانم چرا تا این حد طی این مدت در حاشیه قرار گرفته‌ام.

همای: پیرو سبک خیام، فردوسی، سعدی و حافظ هستم

پرواز همای در ادامه صحبت‌های خود گفت: اگر کارهای من را شنیده باشید، شاید بتوان گفت ۲۰ درصد از آنها دارای فضای حساسی بوده است. ضمن اینکه من بر این باورم در جامعه ای که بوی سیاست می‌دهد، ممکن است از هر شعری برداشت سیاسی شود که کارهای من نیز از این قاعده مستثنی نبودند. البته من باید به این نکته هم اشاره کنم کارهای عاشقانه زیادی را خوانده‌ام که نمی‌دانم چرا بسیاری از مخاطبان روی کارهایی تاکید می‌کنند که کمتر از آثار عاشقانه‌ام است.

وی ادامه داد: ذکر این نکته هم در این جا ضروری است که نگاه من به «می و مستی» در آثارم پیرو سبک ادبی بزرگان است و به هیچ عنوان نشانه دیگری ندارد. من پیرو سبک خیام، فردوسی، سعدی و حافظ هستم. من در این مملکت زندگی می‌کنم و می‌دانم که چه چیزهایی را نباید بخوانم و بسیار تعجب می‌کنم که این روزها حرف‌هایی می‌زنند و به من می‌گویند حالا که می‌خواهی در ایران بمانی، فضای کارت را عوض کردی؟ در حالی که اصلاً این‌طور نیست، من در فضایی کار می‌کنم که با تمام وجود به آن ایمان دارم.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *