در حاشیه خطبه‌های نماز جمعه ۲۶ شهریور شهر رشت؛%d9%86%d9%85%d8%a7%d8%b2-%d8%ac%d9%85%d8%b9%d9%87-016

شمال ما: در خطبه های نماز جمعه ۲۶ شهریور شهر رشت که توسط مسؤل دفتر نمایندگی ولی فقیه در استان خوزستان و امام جمعه موقت رشت ایراد گردید، نکاتی موجب ابهام و سوالاتی شد که ضروری است مورد التفات و مداقه قرار گیرد. بدون شک جایگاه نماز جمعه، مقدس و حرمت این تریبون بر همگان لازم و ضروری است.

آنچه آقای شفیعی‌ زاده در پایان خطبه دوم بیان داشتند مبنی بر اینکه در استفتائی از مقام معظم رهبری سوال شده که اگر نماینده ولی فقیه در یک استانی دستور بدهد، آیا دستور او واجب الاطاعه است یا نه؟ فرموده اند «اگر در قلمرو اختیارات اوست، تخلف از آن جایز نیست» و سپس ادامه دادند اگر نماینده ولی فقیه حرفی در قلمرو مأموریتی می‌زند واجب الاطاعه است بخصوص برای دستگاههای فرهنگی. سپس جناب شفیعی‌زاده مثال زدند، اگر نماینده ولی فقیه دستور می‌دهد اینجا مسجد است، نباید تغییر کند، اینجا سازمان تبلیغات است نباید تغییر کند همه باید بپذیرند!

حال مورد سوال این است که آیا به زعم خطیب موقت جمعه، آیا قلمرو نماینده ولی فقیه در استانها وارد شدن در حوزه انتصاب افراد در جایگاههای مختلف و سازمانهای متعدد است؟

از باب مثال سوال می شود، زمانی که جناب شفیعی زاده مسؤلیت دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه قدس گیلان را داشتند پر واضح است که نماینده ولی فقیه در استان نسبت به جابجایی ایشان ناخرسند بودند. در این فرض اگر نماینده ولی فقیه در سپاه کشور ایشان را به استانی دیگر منتقل کند، خلافی انجام شده است؟ آیا قلمرو این گونه تبیین می شود؟

همه می دانند که جایگاه نمایندگان ولی فقیه در استانها بسیار فراتر از آن است که بخواهد در عزل و نصب ها یا پاره ای از امور جزئی مداخله کنند، به ویژه مداخله در سازمانهای نظامی و دستگاههای فرهنگی که توسط مقام معظم رهبری مسولان آن نصب می شوند، همانند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، اوقاف و امور خیریه و…. کلیه فعالیتها با نظارت رئیس آن سازمان یا مجموعه که مستقیماً توسط رهبر معظم انقلاب مصوب شده، انجام می شود. اگر در رابطه با برداشتن دیوار مسجدی که در جنب بقعه ای متبرک قرار گرفته و با نظارت مستقیم رئیس و نماینده ولی فقیه در اوقاف حسب قانون انجام شده است، آیا اینجا نیز قلمرو نماینده ولی فقیه در استان است؟! و یا برفرض اگر در کنار نمایندگان ولی فقیه در استانها، افرادی، با انتقال اخبار نادرست و ایجاد شائبه موجب شوند که تصمیمی اتخاذ شود، آیا دستور نمایندگان ولی فقیه در استانها نافذ و واجب الاطاعه است؟

خوب بود که امام جمعه موقت رشت دستگاههای فرهنگی مورد نظر خود را با صراحت نام می بردند؛ آیا شورای فرهنگ عمومی که به عنوان یک مجموعه سیاستگذار مسؤل برنامه های کلان فرهنگی است مورد نظر خطیب جمعه نیز می باشد؟

استان گیلان به جهت قرار گرفتن در موقیعت جغرافیایی خاص با مشکلات عدیده فرهنگی دسته پنجه نرم می‌کند، مجموعه دستگاههای فرهنگی چقدر اثرگذار بوده‌اند؟! سهم استانداری گیلان در رفع این مشکلات و تخصیص اعتبارات چه اندازه بوده است؟ حال که خطیب موقت جمعه مرکز استان طرح چنین موضوعی را داشتند، سوالی که باید پرسید این است که با توجه به وسعت کار مسؤلان دفاتر نمایندگان ولی فقیه در سپاه استانها، چه ضرورتی دارد جناب شفیعی زاده با داشتن مسؤلیت دفتر نمایندگی ولی فقیه استان خوزستان، دبیری ستاد احیای امر به معروف استان گیلان را نیز بر عهده داشته باشد و با عنوان مدیر پروازی، هر از چند گاهی به بهانه ایراد خطبه نماز جمعه دقایقی را برای این ستاد وقت بگذارد؟

نویسنده این مقاله هیچ اعتقادی به مدیران بومی و غیر بومی ندارد تا نسبت به زادگاه جناب شفیعی زاده که از دیار پرگهر خوزستان می باشد پرداخته شود. اما آنچه مورد سوال است طی کردن مساحت جنوب به شمال هر از چندگاهی، آیا موجب بی‌رمق شدن و کاهش فعالیتهای فرهنگی ستاد امر به معروف و در نتیجه تضعیف جایگاه نمایندگی ولی فقیه در استان و همچنین در سپاه  نمی شود؟

اگر بناست در نماز جمعه توصیه ای شود باید بر محور عدالت و تقوا باشد و اگر انتقادی نیز به عمل می‌آید باید منصفانه باشد، اگر کسی از دایره انصاف خارج شود، توصیه دیگران به تقوا و عدالت و انصاف بی‌اثر خواهد بود.

جای نگرانی است با وسعت تهدیدهای دشمن در حوزه جنگ نرم، طرح و نقد برخی از مسائل در خطبه های نماز جمعه به فراموشی سپرده می‌شود و چند هفته ای خطبای نماز جمعه مرکز استان گیلان خود را درگیر موضوع برداشتن یک دیوار در مسجدی که در جوار یک بقعه متبرک قرارگرفته می نمایند.

امید است طرح چنین موضوعات براساس ولایت محوری باشد و توصیه ها بر محور تقوا قرار گیرد.

منبع: احرار گیل


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *