جواب سلامی که واجب است!سد شفارود 021

براي اجراي اين سد، تاكنون بیش از 400 هکتار از جنگل های طبیعی و ناب هیرکانی، به ویژه گونه هاي در حال انقراض و فسیل زنده دنیا، ريشه كن و نابود شده اند…

شمال ما: بهرام احمدی، مدیر گروه سبز ماسال در گفتگویی تلفنی با خبرنگار شمال ما از نامه نگاری خود با دفتر ریاست جمهوری برای توقف احداث سد شفارود در سال گذشته گفت و افزود: علی رغم آنکه نزدیک به یک سال از ارسال نامه ما می گذرد اما متاسفانه تاکنون پاسخی از سوی مسئولین مربوطه دریافت نکرده ایم.

در آستانه سفر رئیس جمهور محترم به استان گیلان این نامه را در پایگاه خبری شمال ما منتشر می کنیم تا شاید فعالان محیط زیست استان جوابی برای دغدغه ها و نگرانی های خود دریافت کنند.

بسمه تعالی

جناب آقای دکترروحانی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

باسلام و احترام

     نامه ای که اکنون ازطرف «گروه سبز ماسال» تقدیم جناب عالی می گردد، دنباله ي نامه ها، بیانیه ها و عملکردهاي فراوان این گروه زیستی محيطي – فرهنگي در بیش از دو دهه فعـّالیـّت است. پيش از اين، بارها درمورد اکوسیستم و زمین ساختاری استان گیلان و شکنندگی بالای زنجیره های زیستی آن هشدارداده شده و بر لزوم آموزش مدیران و مجریان بخش های دولتی و خصوصی در راستاي توسعه ي پایدار و استراتژیک و نيز ضرورت تعهد در مراحل مطالعه، ارزیابی و اجرای طرح های توسعه در استان، تأكيد فراوان گرديده است.

     گروه سبز ماسال و ديگر گروه های مردم نهاد استان گیلان و نیز کارشناسان باوجدان و آگاه به مسئله، در خصوص طرّاحی و اجرای پروژه ها یی که ریشه در منابع پایدار استان ندارند و با شکست آن ها هم ساختار مهندسی و بافت طبیعی مناطق به هم می خورد وهم مردم بومی زیان می بینند و اعتبارات و بودجه های کلان دولتی به هدر می رود، بارها به موقع هشدار داده اند؛ امّا افسوس كه مدیران و پیمان کاران ذي نفع همواره و مجدّانه كوشيده اند تا اين هشدارها شنيده نشود و زیان های آشكار طرح های کارشناسی نشده به چشم نيايد. مدیریت جنگل ها و مراتع، سامان دهی دام و جنگل نشینان، سامان دهی رودخانه ها (به ويژه رودخانه ي خالکایی شهرستان ماسال)، ايجاد شهرک های صنعتی، ورود صنایع آسیب رسان و آلاینده به گیلان  و … از جمله ي طرح هاي غيراصولي ارزیابی نشده و ناصوابي هستند كه هشدارها و اعتراضات بسيار در پي داشته اند.

     امید و انتظار ما این بود که با روي كار آمدن دولت تدبير و اميد، تا حدي از حجم زیان های جبران ناپذیر چندين ساله اي كه به دنبال اجرای طرح های مذكور، به کشور، استان و ذخیره گاه های بزرگ سراسر تالش وارد شده است، فرو كاسته شود تا بدين ترتيب زخم های طبیعت و اکوسیستم گیلان (به ویژه مناطق تالش) اندكي التیام یابد؛ ولي صد آه و اسف كه زيان ها و زخم ها همچنان بردوامند! ساخت سد شفارود در شهرستان رضوان شهر (یکی از پرباران ترین مناطق کشور)، نمونه ي آشکاری از طرح های ارز یابی نشده ، ناپایدار ، زيان آور و «زخم ساز» است.

     در شرایطی که بیشتر مناطق کشور با کم آبی و حتی بی آبی رو به رو هستند، چه گونه می توان ساخت سد پرهزينه ي شفارود و کم کاری و غفلت مدیریت ها را در برابر اجرای طرح های آب خیزداری در سراسر استان گیلان (به ویژه منطقه ي پرباران رضوان شهر) که به آسانی و با هزینه هايی به مراتب کمتر قابل اجراست، توجیه کرد؟ آيا منطقي و شايسته نيست كه اين اعتبار کلان اختصاص يافته به سد سازی شفارود، در مناطقي از كشور عزيزمان صرف شود كه به شدّت گرفتار معضل كم آبي و بي آبي هستند؟ آيا نبايد با اتـّخاذ تدابيري مناسب و مؤثـّر از اتلاف میلیاردی اين طرح نسنجيده جلوگيري كرد؟

.

سد شفارود 027

.

     راست اين است كه براي اجراي اين طرح، تا كنون بیش از چهارصد هکتار از جنگل های طبیعی و ناب هیرکانی (به ویژه گونه هاي در حال انقراض «ملج» و فسیل زنده دنیا، يعني «انجیلی»)، پاک تراشی و ريشه كن گرديده و چند هکتار از مناطق جنگل کاری شده (دست کاشت) منطقه و کوه های اطراف با شیب صد درصد، نابود و تخريب شده اند.

     جاي شگفتي و حيرت بسيار است كه با توجّه به از دست رفتن فرصت های طلايي گردشگری و خوداشتغالی صدها تن ازمردم بومی منطقه، مسئولین میراث فرهنگی و گردشگری و نماینده ي شهرستان هاي تالش، رضوان شهر و ماسال، در برابر پرسش هاي فراوان منتقدان و افكار عمومي چه پاسخي خواهند داشت! و البته در اين ميان، سكوت مدیران سازمان جنگل ها و مراتع ، منابع طبیعی و آب خیز داری و حفاظت محیط زیست در برابر این فاجعه ي بزرگ، به مراتب سؤال برانگيزتر و شگفتي ساز تر است.

     آقای رییس جمهور، یقین داشته باشید که در پروژه ي سد شفارود، هم دولت، هم مردم بومی و جوامع محلی و هم طبیعت، و در نهایت منافع ملی، بازنده هاي بزرگ هستند. با توجّه به رسوب گذاری شدید آب و رانش و ریزش کوه های مجاور، بي ترديد اين پروژه به مدّت کوتاهی پس از اجرا، شکست خواهد خورد؛ بنابراين، درخواست می شود تا دیر نشده با اعزام بازرسان، ارزیابان و کارشناسان بی طرف به منطقه، در ساخت سد مذكور تجدید نظر اساسي صورت گيرد.

باسپاس

گروه سبز ماسال


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *