وعده دولت محقق نشد؛نان 011

شمال ما: از آذر ماه سال گذشته قیمت نان باز هم تغییر کرد. بالا رفتن کیفیت نان و کاهش ضایعات نان، دلیل این افزایش قیمت اعلام شد. اجرای طرح آزادپز شدن نانواهایی‌ها دستورالعملی بود که از سوی دولت برای تمام کشور اعلام شد. بر اساس همین مصوبه ۲۰ درصد نانوایی‌های گیلان آزادپز شدند. در حقیقت تاکنون ۷۶۰ نانوایی با نرخ آزاد فعالیت می‌کنند. آزادپز‌ها با خرید آرد به قیمت آزاد، نان‌هایی به قیمت بیشتر از نرخ دولتی، به مردم عرضه می‌کنند.
با گذشت نزدیک به یک سال از اجرای این طرح، هنوز برخی از شهروندان از کیفیت نان‌ها ناراضی هستند و برخی نانوایانی که نوک پیکان این نارضایتی‌ها قرار می‌گیرند، دلیل کیفیت پایین نان را در کیفیت آرد می‌دانند. رئیس اتحادیه نانوایان گیلان در گفت‌و‌گو با همشهری با تایید نظر نانوایان، مشکلات نانوایان آزادپز را مرتبط با عملی نشدن وعده دولت در آزادسازی نرخ آرد می‌داند.

 

وعده دولت محقق نشد
«اسدالله محمودی» با بیان این‌که در سال اخیر دولت به وعده خود درباره آزادسازی نرخ آرد عمل نکرده است، به همشهری می‌گوید: قرار بود که نرخ آرد برای یک سال آزاد شود تا در این میان نه نانوایان سنتی ضرر کنند و نه نانوایان آزادپز، اما این قول دولت تاکنون محقق نشده است.
محمودی نخستین کسی بود که با استقبال از طرح آزادپز شدن نانوایی‌ها، نانوایی خود را با سهمیه پخت ۱۲۰۰ نان در روز آزادپز کرد و سایر نانوایی‌ها را به این امر تشویق کرد. رئیس اتحادیه نانوایان بیان می‌کند: با یکنواخت شدن قیمت آرد مشکل بسیاری از نانوایی‌های سنتی که هم اکنون پخت ندارند حل می‌شد؛ از سویی مقداری از فشار مالی ناشی از قیمت آزاد آرد کاسته می‌شود و هر دو سوی ماجرا مشمول منفعت می‌شوند.
وقتی با محمودی درباره نارضایتی برخی از شهروندان از کیفیت پایین نان صحبت می‌کنیم، به تاثیر آرد بی‌کیفیت در پخت نان اشاه می‌کند و می‌گوید: در استان کارخانه‌های مختلف آردکوبی فعالیت می‌کنند. ممکن است که سهمیه هر نانوایی در ماه هم آرد باکیفیت باشد و هم آردی که با کیفیت پایین تولید شده است. همین مساله سبب می‌شود که رضایت مشتریان در برخی از روز‌ها که از  آرد با کیفیت پایین استفاده می‌شود، جلب نشود. در حالی که این مساله هیچ ارتباطی به نانوا ندارد و وابسته به کیفیت آرد توزیعی است.
رئیس اتحادیه نانوایان بر این باور است که اگر آرد باکیفیت در میان همه نانوایان در تمام ماه توزیع شود نارضایتی در بین مشتریان به وجود نخواهد آمد. وی می‌افزاید: نانوایان مجبور هستند از آردهایی که با کیفیت پایین توزیع می‌شود هم استفاده کنند و نان بپزند. آنها تلاش می‌کنند با تغییر میزان خمیرمایه بر کیفیت آردهای بی‌کیفیت بیفزایند و نان بهتری پخت کنند زیرا نمی‌خواهند مشتریان خود را از دست بدهند.
وی به واردات گندم از قزاقستان در سال‌های گذشته اشاره می‌کند و می‌گوید: ۳ سال پیش گندم وارداتی از قزاقستان که از گمرک انزلی وارد شد، باعث بهبود آرد تولیدی و در ‌‌نهایت بهبود کیفیت نان ‌شد؛ هم نانوایان راضی بودند و هم مشتریان. با وجود این‌که شرکت غله مدعی است که بهترین گندم و آرد را برای گیلان تهیه می‌کند، کیفیت پایین آرد در نان‌ها دیده می‌شود.
محمودی معتقد است که علاوه بر کیفیت آرد آب و هوای گیلان نیز در کیفیت نان تاثیر می‌گذارد و می‌گوید: کیفیت نان و شیرینی در استانی چون گیلان برخلاف استان‌های سرد و خشک تحت تاثیر رطوبت هوا قرار دارد و همه این عوامل در کنار کیفیت پایین آرد، سبب می‌شود که در برخی روز‌ها نارضایتی شهروندان را شاهد باشیم.

 

مشکل از آرد نیست
اما بحث پایین بودن کیفیت نان که به گفته رئیس اتحادیه نانوایان از کیفیت پایین آرد ناشی می‌شود، مورد تایید مدیرعامل شرکت غله و بازرگانی منطقه ۷ که شامل استان‌های گیلان، قزوین و اردبیل می‌شود، نیست. «رمضان کامران‌پی» در گفت‌وگو با همشهری می‌گوید: بهترین گندم داخلی برای منطقه ۷ خریداری می‌شود و نمی‌توان پایین بودن کیفیت نان در آزادپزان یا نانوایی‌های سنتی را به پای کیفیت پایین آرد گذاشت.
وی می‌افزاید: نانوایی‌های آزادپز از سال گذشته نسبت به نانوایی‌هایی که از آرد دولتی استفاده می‌کنند، از سود بیشتری برخوردار شده‌اند؛ به طوری که با اعلام سهمیه ۲۰ درصدی گیلان برای تبدیل به نانوایی آزادپز این سهمیه تکمیل شده است و هم اکنون با وجود متقاضی برای این منظور، سهمیه‌ای برای تبدیل نانوایی‌ها به نانوایی آزادپز نداریم.
کامران‌پی به خرید گندم و کیفیت آرد استان اشاره و بیان می‌کند: آرد تولیدی استان، استاندارد است و از شاخصه‌های کیفی لازم برخوردار است. آرد توسط کار‌شناسان مورد آزمایش قرار می‌گیرد و سپس به نانوایی‌ها عرضه می‌شود. به گزارش شمال ما، مدیرعامل شرکت غله منطقه ۷ بر این عقیده است که بهترین گندم برای ۳ استان فوق خریداری می‌شود و بنا بر درجه و میزان تکنولوژی ۸ کارخانه آردکوبی، برای تبدیل به آرد بین این کارخانه‌ها توزیع می‌شود.
وی می‌گوید: در استان گیلان برای ایجاد توازن و ارتقای کیفیت، کارخانه‌های آردکوبی را درجه بندی کرده‌ایم و در تلاشیم که سهمیه گندم هر کارخانه را با توجه به دستگاه‌های موجود در آن تعیین کنیم تا در ‌‌نهایت آرد باکیفیت به دست آوریم. با این همه همه کارخانه‌ها آرد استاندارد تولید می‌کنند.
وقتی از وی دلیل کیفیت پایین برخی انواع نان را در استان پرس و جو می‌کنیم و سخنان نانوایان درباره کیفیت پایین آرد را به وی انعکاس می‌دهیم، کامران‌پی می‌گوید: در پخت نان عوامل بسیاری نقش دارند و حتی نبود انبار مناسب برای ذخیره آرد یا میزان خمیرمایه‌ای که قیمت آن در بازار متغییر است در نان مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند در طعم و کیفیت نان تاثیر مستقیم بگذارد.
مدیرعامل شرکت غله منطقه ۷ تاکید می‌کند: با این‌که در سال‌های اخیر از کشورهای مختلفی همچون قراقستان، برزیل، کانادا ، آلمان و سایر کشور‌ها گندم وارد می‌کردیم، باز کیفیت گندم نخستین عامل کیفیت پایین نان مطرح می‌شد، در حالی که در آن زمان نیز نانوایان ناراضی از قدرت آرد تولیدی این گندم‌ها ابراز نارضایتی می‌کردند و کیفیت پایین پخت را بر دوش آرد و گندم می‌گذاشتند.
به نظر می‌رسد داستان کیفیت نان و بهبود آن همچنان ادامه دارد و در این میان عوامل متعددی زنجیروار به همدیگر متصل هستند که کیفیت نان را تغییر و تعیین می‌کنند. شاید باید منتظر اقدام دیگر دولت در این راستا باشیم تا در ‌‌نهایت دست مردم به نان‌های باکیفیت وعده داده شده برسد.

 

منبع: همشهری؛ مائده اسفندمز


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *