زنان بالای 40 سال، بیشترین مراجعه کننده؛شالیزار 042

اضافه وزن و چاقی عامل مهمی در بروز این بیماری است. خانم‌هایی که اضافه وزن دارند و کم‌تحرکند بیشتر مستعد آرتروز به خصوص آرتروز کمر هستند…

 

شمال ما: احساس درد در مفاصل با شروع فصل زمستان و سرما در برخی افراد تشدید می‌شود. مردمی که در حاشیه دریای خزر زندگی می‌کند، علت تشدید درد خود را رطوبت موجود در هوا می‌دانند، اما آیا به راستی رطوبت و تغییرات آب و هوا می‌تواند بر آرتروز تاثیر بگذارد؟ فعالیت‌های شدید بدنی، به علت مشاغل خاص نیز می‌تواند ضربات بیش از حد تحمل را به مفصل وارده کند و موجب بروز آرتروز یا ساییدگی مفصل بشود.
در گیلان فعالیت‌های کشاورزی به خصوص نشاء برنج بر عهده بانوان است. هرساله تعداد زیادی از بانوان گیلانی بر اثر فشار زیادی که موقع کشت نشاء به زانو‌ها و ستون فقرات خود می‌آورند، دچار آسیب‌های جدی می‌شوند. در این میان چاقی و اضافه وزن هم تشدید کننده تخریب زودرس مفصل است.
آرتروز در زنان بیشتر از مردان
مدیر گروه ارتوپد دانشگاه علوم پزشکی گیلان، بالا‌ترین آمار مراجعه کنندگان را بانوان بالای ۴۰ سال می‌داند و می‌گوید: آرتروز در خانم‌های گیلانی بیشتر از آقایان بروز می‌کند. به طور قطع نمی‌توان علتی برای آن معرفی کرد، اما خانم‌هایی که کشاورزی می‌کنند، به دلیل خم شدن‌های مکرر و ورود ضربه دائمی به مفاصل، بیشتر در معرض ابتلا قرار دارند. این ضربات آسیب‌هایی را به غضروف مفصلی وارد می‌کند.
دکتر «حسین اتحاد» در پاسخ به این سوال که بدن تا چه حد می‌تواند این آسیب‌ها را ترمیم کند، توضیح می‌دهد: گاهی اوقات شدت آسیب‌های وارده به مفصل بیش از قدرت ترمیم بدن است یا به دلایلی قدرت ترمیم بدن کاهش می‌یابد و بدن نمی‌تواند آسیب‌های معمولی را ترمیم کند. دراین حالت، اوضاع غضروف مفصلی به تدریج بدتر می‌شود و این شروع آرتروز است.
به گفته عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان یکی از بیماری‌های شایع استخوان و مفصل، استئوآرتریت یا بیماری استهلاکی مفصل است، اما با توجه به شیوع آن هنوز آمار دقیقی از تعداد مبتلایان به این بیماری در گیلان وجود ندارد.
با توجه با اینکه، یکی از دلایل شکایات مبتلایان به آرتروز در گیلان رطوبت هواست دکتر اتحاد درمورد این قضیه به نکته مهمی اشاره می‌کند و می‌گوید: رطوبت ربطی به ساییدگی مفصل ندارد، اما تحقیقات نشان می‌دهد که عواملی مانند کاهش فشارهوا و افزایش رطوبت سبب تشدید علائم آرتروز می‌شود.
تاثیر آب و هوا  بر آرتروز
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، تاثیر سرمای هوا بر مفاصل را از فردی به فرد دیگر متفاوت می‌داند و معتقد است که بعضی مبتلایان به آرتروز از بد‌تر شدن علائم در هوای بارانی و باد و طوفانی شکایت دارند.
وی ادامه می‌دهد: مدارکی وجود ندارد که تاثیر دقیق آب و هوا را روی درد مفاصل نشان بدهد. حداقل می‌توان گفت تحقیقات نشان دهنده آن نیست که در منطقه گیلان به علت آب وهوای مرطوب و بارانی تعداد افراد مبتلا به آرتروز بیشتر از سایر استان‌های کشور است.
دکتر اتحاد، تغییر شیوه زندگی را نخستین و مهم‌ترین عامل در پیشگیری و بروز این بیماری عنوان می‌کند و می‌گوید: اضافه وزن و چاقی عامل مهمی در بروز این بیماری است. خانم‌هایی که اضافه وزن دارند و کم‌تحرکند بیشتر مستعد آرتروز به خصوص آرتروز کمر هستند.
وی درباره درمان دارویی آرتروز ادامه می‌دهد: یکی از مراحل درمان بعد از ورزش‌هایی که پزشک متخصص معرفی می‌کند، استفاده از داروهای مسکن و ضدالتهاب است که از دوزهای پایین شروع می‌شود و به دوزهای بالا می‌رسد.
دکتر اتحاد درباره تاثیرداروهای غضروف‌ساز که در بازار وجود دارد می‌گوید: تاثیر این دارو‌ها قطعی نیست، اما در بعضی از بیماری‌ها نقش کمک‌کننده را ایفا می‌کند.
درمان نوین مفصل‌های زانو
متخصص ارتوپد دانشگاه علوم پزشکی گیلان تزریق داروی «کورتون» به مفصل ساییده شده را یکی دیگر از درمان‌های دارویی این بیماری معرفی و بیان می‌کند: بر خلاف تصور مردم تزریق کورتون در یک نوبت، عوارض جدی ندارد و باعث کاهش درد بیمار می‌شود.
به گفته این پزشک متخصص، اکنون بهترین درمان در کشورهای پیشرفته و ایران برای بیماران مبتلا به آرتروز «آرترو پلاستی زانو» یا زانوی تعویض مفصل است که در گیلان نیز تجهیزات این عمل وجود دارد.
بیشتر بیماران پس از عمل می‌توانند به زندگی عادی خود ادامه و ورزش‌های سبکی مانند پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا را هم انجام دهند. البته این متخصص ارتوپد تاکید می‌کند که بیمارانی که تعویض مفصل انجام می‌دهند این است که از انجام ورزش‌های سنگینی که با وارد آمدن فشار زیاد به زانو همراه است مانند کوه پیمایی، کشتی و ورزش‌های رزمی خودداری کنند.
دکتر اتحاد در ادامه به درمان نوینی که ۳ دهه از عمر آن می‌گذرد، اشاره می‌کند و می‌گوید: در روش نوین عمل، تنها یک یا دو بخش از مفصل زانو عمل می‌شود.
دکتر اتحاد یکی از مزایای این درمان را در مقایسه با تعویض کامل زانو، حفظ بیشتر استخوان‌ها و بافت‌های نرم و رباط سالم بیمار بیان می‌کند و می‌گوید: در حال حاضر گیلان آمادگی جراحی تعویض یک بخش از مفصل زانو را دارد و به جرات می‌توان گفت که در آسیب دیدگی شدید مفصل زانو درمان محافظه کارانه با دارو جوابگو نیست و نمی‌توان درد ناشی از آن را با دارو کنترل کرد. به عنوان یک توصیه کلی می‌توان گفت، اگر استفاده از دارو یا روش‌های دیگر درمانی مانند فیزیوتراپی، برای کاهش درد ناشی از آسیب‌های مفصل زانو موثر نباشد، معمولاً بهترین اقدام درمانی تعویض مفصل زانو خواهد بود.

منبع: همشهری، زهرا حقیقی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *