رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان:آتش زدن کاه ۰۱۱

برخی از کشاورزان ناآگاه این باور غلط را که آتش زدن کاه و کلش موجب از بین رفتن آفت کرم ساقه خوار می شود را کنار نمی گذارند و برخی ها هم تنبلی می کنند و فروش کاه و کلش برایشان سخت است…

 

شمال ما: رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: آتش زدن کاه و کلش همه مردم گیلان را رنج می دهد و کودکان آسمی بیشترین رنج را از این حرکت ناشایست می برند.

علیرضا شعبان نژاد در گفتگو با ایسنا، گفت: گیلان ۲۳۸هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد و تاکنون محصول برنج از ۸۷درصد این شالیزارها برداشت شده است.

وی با بیان اینکه برداشت برنج به صورت مکانیزه موجب کاهش رنج تولید برنج و کاهش هزینه های تولید این محصول می شود، اضافه کرد: تاکنون در ۱۴۸هزارهکتار شالیزار برداشت به صورت ماشینی و ۵۷ هزارهکتار بصورت دستی برداشت شده است.

رییس سازمان جهادکشاورزی گیلان ادامه داد:برداشت برنج که اواخرتیرماه آغاز شده است، پیش بینی می شود درصورت مناسب بودن شرایط جوی دروی شالیزارهای گیلان اواسط شهریور به پایان برسد.

وی از شالیکاران خواست برای درو محصول شان به پیش بینی های هواشناسی توجه کنند.

علیرضا شعبان نژاد در خصوص مشاهده دود و آتش زدن کاه و کلش در مزارع برنج گیلان خاطر نشان کرد: برخی از کشاورزان ناآگاه این باور غلط را که آتش زدن کاه و کلش موجب از بین رفتن آفت کرم ساقه خوار می شود را کنار نمی گذارند و برخی ها هم تنبلی می کنند و فروش کاه و کلش برایشان سخت است.

وی گفت: ما توصیه های لازم را به کشاورزان داده ایم و با متخلفین برخورد خواهیم کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان تصریح کرد: آتش زدن کاه و کلش همه گیلان را رنج می دهد و کودکان آسمی بیشترین رنج را از آتش زدن های کاه و کلش می برند.

به گزارش ایسنا، بررسی ها نشان می دهد خرده مالکی ، هزینه زیاد تولید ، گسترش نیافتن کشت ماشینی ، یکپارچه نبودن بیشتر شالیزارها ، فرسوده بودن بیشترشالیکوبی ها، ارزان بودن قیمت برنج به دلیل واردات بی رویه و نابهنگام ازمهمترین مشکلات شالیکاران گیلان است.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *