دود آتش کاه و کلش در چشم رانندگان؛سوزاندن کاه و کلش ۰۵۳

شمال ما: دود غلیظی جاده را در برگرفته و اتومبیل‌هایی که در مسیر تردد می‌کنند با رسیدن به منطقه پا روی پدال ترمز می‌گذارند تا با کم کردن سرعتشان از خطر تصادف با ماشین جلویی بکاهند؛ گرچه بعضی‌ها با بی‌توجهی به این دود غلیظ و بوی نامطبوع با سرعت هرچه تمام‌تر به راه خود ادامه می‌دهند.

 

به گزارش ایسنا، هر ساله با اتمام فصل دِروی برنج برخی از شالی‌کاران برای آماده‌سازی زمین‌های کشاورزی جهت کشت سال آینده، اقدام به آتش زدن کاه و کلش حاصل از خرمن محصول در همان زمین شالی می‌کنند. گرچه این امر با اطلاع‌رسانی‌های صورت گرفته از سوی جهاد کشاورزی و رسانه‌های گروهی بسیار کم شده است اما هستند کشاورزانی که رنج تبدیل این محصول به سرمایه را تحمل نمی‌کنند و نسبت به سوزاندن کاه و کلش اقدام می‌نمایند.

مزارع شالی‌کاری شهرستان صومعه‌سرا، خصوصاً اراضی که در حاشیه جاده اصلی ترانزیتی صومعه‌سرا واقع‌ شده‌اند با اتمام فصل دِرو، شباهنگام و در تاریکی با دود غلیظ ناشی از سوزاندن کاه و کلش و در نتیجه بوی نامطبوع آن مواجه هستند و این مساله برای مسافرانی که مسیر آستارا را از کمربندی شهر صومعه‌سرا طی می‌کنند بسیار مشهود است.

جلوگیری از سوزاندن کاه و کلش برای توسعه پایدار کشاورزی

مهندس سید جواد معزی رئیس اداره آموزش و ترویج مدیریت جهاد کشاورزی صومعه‌سرا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه گیلان، با بیان اینکه تولید کاه و کلش به عنوان یکی از محصولات فرعی شالیزارها نقش مهمی در تامین مواد غذای دام و نیز تامین ماده اولیه برخی از واحدهای صنعتی دارد، اظهار کرد: کاه و کلش سرمایه و نعمت خدادادی است که استفاده از آن علی‌الخصوص در دامداری‌های صنعتی سبب کاهش هزینه‌های تولید و اقتصادی‌تر شدن آنها می‌شود.

وی با بیان اینکه به منظور حفظ محیط زیست و توسعه پایدار کشاورزی به کشاورزان توصیه می‌شود از سوزاندن بقایای کاه و کلش حاصل از خرمن‌کوبی، که می‌تواند مضراتی را در پی داشته باشد خودداری کنند، افزود: بسته‌بندی و ذخیره کردن کاه و کلش موجود در استان گیلان باعث کاهش واردات علوفه از سایر استان‌های کشور خواهد شد.

آتش زدن کاه و کلش جرم است

معزی با بیان اینکه امیدست با بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌ها شاهد استفاده بهینه از کاه و کلش تولید شده در اراضی شالیزاری به عنوان سرمایه‌ای مهم و اجتناب از سوزاندن این سرمایه ارزشمند در سطح شهرستان باشیم، خاطرنشان کرد: آلودگی زیست‌محیطی، ایجاد بیماری‌های تنفسی، اختلال در تردد وسایل نقلیه، از بین رفتن آسفالت جاده‌ها، از بین بردن حشرات، موجودات ذره‌بینی مفید خاک، فقیر شدن خاک و تهدید بهداشت عمومی از پیامدهای آتش زدن کاه و کلش است. آتش زدن کاه و کلش جرم محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه با افرادی که اقدام به آتش زدن کاه و کلش می‌کنند از طریق مراجع قضایی و انتظامی برخورد قانونی می‌شود، متذکر شد: سوزاندن کاه و کلش از مصادیق تهدید علیه بهداشت عمومی بوده و مجازات مرتکبین بزه فوق طبق ماده ۶۸۸ از قانون مجازات اسلامی حبس تا یکسال است.

افزایش درآمد شالی‌کاران با جمع‌آوری و فروش کاه و کلش

معزی با اشاره بر اینکه از کاه و کلش در پرورش قارچ خوراکی به عنوان بستر و ماده اولیه تولید کود آلی استفاده می‌شود، عنوان کرد: جمع‌آوری، بسته‌بندی و فروش کاه و کلش برنج سبب افزایش درآمد شالی‌کاران می‌شود.

وی با بیان اینکه کاه و کلش برنج به عنوان علوفه مورد نیاز دام بویژه در خشکسالی و زمستان مورد استفاده قرار می‌گیرد و سبب کاهش هزینه‌های تولید می‌شود، تصریح کرد: کاه و کلش برنج، ماده اولیه مناسب برای برخی از کارخانجات صنعتی تولید نئوپان، فیبر، ظروف یکبار مصرف و سایر محصولات است.

پخش کاه و کلش در زمین شالی به جای آتش زدن و سوزاندن آن

معزی با اشاره بر اینکه به کشاورزان توصیه می‌شود در صورت عدم دسترسی به دستگاه بیلر حتی‌الامکان نسبت به پخش کردن کاه و کلش در سطح شالیزار اقدام کنند، افزود: مطلوب است همه با هم در یک عزم عمومی با جمع‌آوری و بسته‌بندی به موقع کاه و کلش به صورت دستی و یا با استفاده از دستگاه‌های بیلر و نگه‌داری آن از سرمایه‌های ارزشمند استان و شهرستان درست استفاده کنیم.

رئیس اداره آموزش و ترویج مدیریت جهاد کشاورزی صومعه‌سرا در پایان اظهار کرد: با استفاده از کود دامی و کرم خاکی می‌توان از کاه و کلش یک نوع کود آلی مناسب به نام ورمی کمپوست تولید کرد.

صومعه‌سرا دارای ۲۸هزار هکتار اراضی شالیکاری است

در ادامه مهندس احمد پادیاب مدیر جهاد کشاورزی صومعه‌سرا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه یکی از شاخصه‌های توسعه هر کشوری بخش کشاورزی است، اظهار کرد: کشوری توسعه‌یافته محسوب می‌شود که دارای بخش کشاورزی پیشرفته‌ای باشد.

وی با بیان اینکه یکی از افتخارات جهاد کشاورزی تامین امنیت غذایی کشور است و این مهم نقش بی‌بدیلی را در اقتصاد و اشتغال کشور دارد، افزود: ۱۹درصد تولید ناخالص ملی بر عهده بخش کشاورزی است.

پادیاب ۲۱درصد اشتغال و ۲۵ درصد صادرات غیرنفتی کشور را بر عهده بخش کشاورزی دانست و عنوان کرد: زودبازده بودن، برگشت‌پذیریِ سرعت سرمایه و تولید تجهیزات کشاورزی در داخل کشور از مزایای بخش کشاورزی است.

وی با بیان اینکه بخش کشاورزی درون‌زا است و ۹۰ درصد نهاده‌ها و تجهیزات کشاورزی در داخل کشور تولید می‌شود، خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت‌های روستاها و بخش کشاورزی، اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری است.

مدیر جهاد کشاورزی صومعه‌سرا با بیان اینکه شهرستان صومعه‌سرا با دارا بودن ۲۸هزار هکتار اراضی شالی‌کاری یکی از قطب‌های کشاورزی استان گیلان است، گفت: خاک مرغوب شهرستان یکی از دلایل تنوع محصولات کشاورزی در صومعه‌سرا است.

وی با بیان اینکه سالانه ۱۳۵هزار تن شلتوک و حدود ۷۵ هزار تن برنج سفید از این اراضی استحصال می‌شود،  متذکر شد: صومعه‌سرا دارای مقام نخست در پرورش و تولید صنوبر است. بالغ بر ۱۰ هزار هکتار از اراضی این شهرستان به کاشت صنوبر اختصاص دارد.

پادیاب با بیان اینکه در این شهرستان سعی شده است با همکاری مراکز خدمات و کارشناسان کشاورزی برنامه‌ای را تدوین و در راستای آن حرکت کنیم، تصریح کرد: در این راستا بر اساس استعدادهای کشاورزی هر منطقه گام برداشته می‌شود.

وی به اجرای طرح تجهیز و نوسازی اراضی سنتی در این شهرستان اشاره کرد و افزود: طرح تجهیز و نوسازی اراضی یکی از طرح‌های زیربنایی است که هدف از اجرای آن افزایش تولید و کاهش هزینه‌های تولید است. با اجرای طرح تجهیز تعداد مرزهای شالیزارها از ۱۵ به ۴ مرز کاهش می‌یابد.

پادیاب مدیریت مزرعه، مدیریت تامین آب، کاشت، داشت و برداشت مکانیزه، سهولت ورود و خروج ماشین‌آلات کشاورزی به داخل اراضی شالیزاری را از دیگر مزایای اجرای طرح تجهیز برشمرد و ابراز کرد: از ۲۸هزار هکتار اراضی شالیکاری صومعه‌سرا حدود ۲۱هزار هکتار مستعد طرح تجهیز و نوسازی اراضی سنتی است.

وی به اجرای طرح تجهیز و نوسازی اراضی سنتی شالیزاری صومعه‌‌سرا در سطح هزار و ۵۰۰ هکتار طی یکسال گذشته اشاره کرد و گفت: تا سال ۹۴، ۱۱ هزار و ۷۰۰ هکتار از اراضی صومعه‌سرا تجهیز و نوسازی شده است. با اجرای طرح تجهیز هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی در سال جاری، میزان اراضی تجهیز شده این شهرستان به ۱۳هزار و ۲۰۰ هکتار افزایش خواهد یافت.

سوزاندن کاه و کلش با هدف سهولت عملیات زراعی

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط اقلیمی و درجه حرارت مناسب، پیش‌بینی ما افزایش کیفیت برنج از نظر کیفی است، یادآور شد: در سال گذشته به علت درجه حرارت بالای دما، کشاورزان در هنگام تبدیل شلتوک به برنج سفید با خرد شدن و ضایعات بسیار برنج مواجه شدند که خوشبختانه امسال با شرایط مناسب دمایی پیش‌بینی می‌شود میزان ضایعات به حداقل رسد.

مدیر جهاد کشاورزی صومعه‌سرا با بیان اینکه کشاورزان به طور معمول در راستای آماده‌سازی زمین برای شخم زمستانه و سهولت عملیات زراعی برای سال بعد دست به سوزاندن کاه و کلش می‌زنند، ابراز کرد: جهاد کشاورزی صومعه‌سرا طی چند سال اخیر با افزایش اعتبارات بانکی و تزریق تسهیلات در بخش مکانیزاسیون و استقبال کشاورزان توانسته ضریب مکانیزاسیون را در زراعت برنج افزایش دهد که این امر موجب افزایش دستگاه‌های کمباین برنج و بسته‌بندی کاه شده که علاوه بر ایجاد درآمد از آلودگی محیط زیستی به شدت کاسته است.

پرداخت سه میلیارد تومان تسهیلات به کشاورزان صومعه‌سرایی

وی با بیان اینکه اطلاع‌رسانی خوبی در خصوص معایب سوزاندن و مزایای کاه و کلش در سطح شهرستان صورت گرفته است، متذکر شد: طی یکسال گذشته سه میلیارد تومان تسهیلات خرید انواع ماشین‌آلات کشاورزی به کشاورزان صومعه‌سرایی پرداخت شده است. در سال جاری ۱۲هزار هکتار از اراضی شهرستان به صورت مکانیزه کشت شده‌اند.

مضرات سوزاندن کاه و کلش باید اطلاع‌رسانی شود

مدیر جهاد کشاورزی صومعه‌سرا در پایان به برگزاری جلسات و تبلیغات در راستای آگاه‌سازی و فرهنگ‌سازی معایب سوزاندن کاه و کلش اشاره کرد و افزود: از بین رفتن میکروارگانیسم‌های خاک، کاهش قدرت حاصل‌خیزی و فقیر شدن خاک،  وقوع تصادقات ناشی از دود کاه و کلش، از بین رفتن منبع بزرگ تامین علوفه برای تغذیه دام و اختلال در تردد وسایل نقلیه از جمله معایب سوزاندن کاه و کلش است.

ارجاع ۸ کشاورز صومعه‌سرایی متخلف به مراجع قضایی

مهندس حمزه عشوری رئیس اداره محیط‌ زیست صومعه‌سرا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه امسال در پی گشت و کنترل یگان حفاظت محیط زیست صومعه‌سرا هشت نفر که نسبت به سوزندان کاه و کلش اقدام کرده بودند شناسایی و به مراجع قضایی ارجاع داده شدند، اظهار کرد: در سال گذشته نیز هفت نفر نسبت به سوزاندن کاه و کلش اقدام کرده بودند که مطابق قانون با افراد متخلف برخورد شد.

وی با بیان اینکه سوزاندن کاه و کلش موجب تشدید آلودگی و بروز ناراحتی‌های تنفسی و قلبی می‌شود، گفت: سوزاندن کاه و کلش تاثیرات منفی بر اکوسیستم دارد و باعث از بین رفتن میکروارگانیسم‌های مفید خاک می‌شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست صومعه‌سرا در پایان اظهار کرد: یگان حفاظت محیط زیست صومعه‌سرا با گشت‌های مداوم در طول شبانه‌روز مناطق استحفاظی شهرستان را مورد پایش قرار می‌دهد و در صورت مشاهده سوزاندن کاه و کلش با متخلفین به طور قانونی برخورد می‌کند.

گزارش از مریم محسنی- خبرنگار ایسنا منطقه گیلان


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *