اتفاقی که تازه نیست؛آتش ۰۵۳

شمال ما: وقتی نفس‌های تالاب به شماره افتاده است، وقتی چشمان سبزش برای یافتن مرهم به راه مانده، وقتی از گستره آبی اش هر روز کاسته می‌شود، آتشی که به جانش می‌افتد، خود رنجنامه دیگری است. شعله‌هایی که بر پیکر نیزارهایش زبانه می‌کشند و دود سیاهی که روانه آسمان می‌شود، حکایتی بس اندوهبار است.
بیست و چهارم شهریور ماه امسال، آتش‌سوزی به وسعت ۳ هکتار در نیزارهای واقع در حریم تالاب در روستای «شانگهای‌پرده» انزلی نگاه همگان ر ا به سوی خود خواند.
آتشی که با تلاش آتش نشانان خاموش و اعلام شد که تحقیق درباره علت آتش سوزی آغاز شده است، اما این پایان ماجرا نبود. چرا که چهارشنبه شب، در تاریخ ۸ مهرماه سال جاری بار دیگر آتش به جان نیزارهای حریم تالاب افتاد و اینبار آسمان نرگستان میزبان دود این آتش سوزی وسیع بود؛ آتشی که به دلیل نبود راه‌های دسترسی مناسب به سختی مهار شد.
به گزارش اداره حفاظت محیط‌زیست انزلی در این آتش سوزی حدود ۱۰۰ هکتار از نیزارهای اراضی واقع در بستر تالاب انزلی دچار آسیب شد. آتش عصر چهارشنبه هفته گذشته از ناحیه سیاه‌کشیم در جنوب غرب تالاب آغاز شد و با توجه به گستردگی و مشکل دسترسی تلاش نیروها برای مهار کامل آتش میسر نشد. سرانجام با تلاش مقام‌های شهرستان‌های انزلی و صومعه سرا و محیط‌زیست، بالگرد واحد هوا فضای سپاه پاسداران مجهز به وسایل اطفاء به یاری آمد. به گفته رئیس این اداره کل با عاملان ایجاد این حریق‌ها از طریق قانونی برخورد می‌شود.

 

اتفاقی تازه نیست
دبیر کمیسیون محیط‌زیست انجمن طرفداران توسعه انزلی در این باره به همشهری می‌گوید: آتش‌سوزی گسترده ای که در نیزارهای حاشیه تالاب انزلی رخ داد اگرچه به لحاظ وسعت و فراگیری کاملا تازگی داشت اما آتش زدن نیزارهای حاشیه تالاب متاسفانه اتفاق تازه ای نیست.
«لیلا مسروری» می‌افزاید: در خبرها به آتش سوزی اواخر شهریور در یکی از روستاهای اطراف انزلی اشاره شد اما پیش از آن نیز موارد متعدد و کوچک از بقایای نی‌های سوخته و دود حاصل از سوزاندن نی در وسعت اندک را زیاد دیده ایم بی آنکه شماره‌ای برای اطلاع رسانی در اختیار باشد؛ به ویژه که اغلب این حوادث خارج از زمان اداری رخ می‌دهد.

 

چرا آتش سوزی؟
مسروری در باره علت وقوع این آتش سوزی‌ها اظهار می‌کند: اگرچه مایل نیستم قضاوت مستقیمی درباره حادثه اخیر داشته باشم، چون اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما به هر حال ما در این محیط زندگی می‌کنیم.
گاهی برحسب اتفاق می‌شنویم که چگونه برخی افراد شیوه‌های جفاکارانه و دور کردن توپ از زمینشان را به یکدیگر توصیه می‌کنند. اتفاق تالاب انزلی نیز می‌تواند محصول چنین نگاهی باشد. وقتی منطقه ای آن قدر به قول رئیس محیط‌زیست و مدیرکل به سختی در دسترس است به نحوی  که اطفای حریق آن بدون بالگرد ممکن نیست، پس احتمال آتش‌سوزی توسط گردشگران و پیک نیک رفتن اهالی بومی خود به خود منتفی است. به گزارش شمال ما، وی یادآور می‌شود: هنگام بروز این حادثه باد گرمی هم در کار نبود که ذره‌بینی عمل کردن خرده شیشه‌ها و شرایط خشک محیط را مسبب آتش سوزی بدانیم، پس به احتمال زیاد تعمدی بودن ماجرا محرز است که به تلویح مورد اشاره مسئولان محیط‌زیست نیز قرار گرفته است.

صدمات جبران ناپذیر
این فعال محیط‌زیست در ادامه بیان می‌کند: اگرچه نگاه درست مدیرکل و مجموعه محیط‌زیست استان در فراخوانی بالگرد‌های اطفای حریق بجا بوده، اما به خاطر داشته باشیم در آتش سوزی فقط نیزار نیست که آسیب می‌بیند، تعداد زیادی از موجودات از جمله حشرات و جوندگان و حتی پرندگانی که در لابه‌ای نیزار لانه دارند و مهم‌تر از آن لایه نازک اما حاصلخیز خاک سطحی را از دست می‌دهیم که متاسفانه قابل ترمیم و جبران به این سادگی نیست.
مسروری با ذکر خاطره ای می‌گوید: متاسفانه در برخی از این موارد چنان از قضایا به راحتی عبور می‌شود که انگار حادثه ای کم اهمیت بوده است. صد البته که در نتیجه انکار و لاپوشانی که همیشه نخستین گزینه انتخابی ما در مواجهه با شرایط غیر‌عادی است، حادثه ای به این وسعت اتفاق می‌افتد. آنچنان که در عرصه‌ جنگل‌های بلوط زاگرس و ابر وگلستان، به نیت‌های سودجویانه آتش‌سوزی رخ می‌دهد.

 

برخورد با متخلفان
مسروری با تاکید بر اهمیت برخورد با متخلفان اظهار می‌کند: این حقه ای قدیمی است که تالاب خشک کنند یا درختان حاشیه اش را به بهانه شالیکاری قطع کنند. در واقع این تغییر اولیه، به نیت تغییر کاربری است و بعد هنگامی که آب از آسیاب افتاد، زمین کذایی شالی را ساختمان و انبار و سوله می‌سازند! بنابراین باید  با کوچک‌ترین تخلف در این زمینه به شدت برخورد شود.
وی می‌افزاید: مقابله با این نوع پدیده زمین خواری و زمین دزدی نیازمند توجه مجموعه محیط‌زیست، منابع طبیعی، بخشداری، دهیاری و مقام قضایی است. همچنین در مورد ویژه ای نظیر تعیین حریم و حدود بستر تالاب انزلی؛ اختلاف فی مابین سازمان راه و شهرسازی استان و برخی مدیران به ویژه در حوزه شهری سبب شده که همچنان مبهم بماند. قطعا از این آب گل آلود، سودجویان زمین خوار برای حرکت به سمت زیاده خواهی‌هایشان نهایت سوء استفاده را می‌کنند.

 

حمایت مستقیم مسئولان
مسروری با اشاره به اهمیت عزم جدی مسئولان و تلاش رسانه‌ها در این عرصه می‌گوید: من از شما به خاطره  پیگیری این موضوع سپاسگزارم، اما تاکید دارم که بدون حمایت و ورود مستقیم بخش دولتی، در پیگیری و اطلاع رسانی مستقیم پیرامون پرونده، نتیجه لازم حاصل نمی‌شود. آنچنان که به‌خاطر دارم روزنامه همشهری بسیار در مورد گردنه حیران نوشت و اصولا تماشای آن ساخت و سازهای گستاخانه عیان بود اما وقتی جدی گرفته شد که نهادهای تصمیم گیر وتصمیم‌ساز دولتی به موضوع ورود کردند.
وی در ادامه می‌افزاید: در عین حال گله ای هم از برخی رسانه‌ها دارم؛ وقتی از تالاب انزلی حرف می‌زنیم از مکانی جغرافیایی با نامی رسمی و حدودی معین صحبت می‌کنیم که در تمام اسناد رسمی داخل و خارج کشور به رسمیت شناخته شده است. ولی می‌بینیم وقتی تالاب می‌سوزد آن هم در این وسعت زیاد و مدت طولانی، عده ای به دنبال القای واژه تالاب صومعه سرا هستند. واقعا این برخورد نه جایگاه علمی و نه وجاهت اخلاقی دارد و صد البته بسیاری از کسانی که پیرامون این موضوع اند، نمی‌دانند آنها که این درگیری‌ها را ایجاد بحث می‌کنند نه تالاب انزلی را می‌توانند تحمل کنند نه اصولا اعتقادی به تالاب صومعه سرا دارند، بلکه مذبوحانه برای منحرف کردن فکر و انرژی افراد می‌کوشند، به قول حضرت حافظ:« عرض خود می‌برند و زحمت ما می‌دارند.» پس هشیار باشیم و علاوه بر آتش فیزیکی، عطش سودجویان را نیز خاموش کنیم.

 

منبع: همشهری؛ مریم ساحلی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *