مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان خبرداد:سنبل آبی ۰۲۶

شمال ما: مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: آببندان ملاسرای شفت مورد هجوم سنبل آبی قرار گرفته در حال پاکسازی است.

 

به گزارش ایسنا، قربانعلی محمدپور امروز در جلسه محیط زیست استان گفت:در پی بروز بحران سنبل آبی در اکوسیستم های آبی استان گیلان و به وجود آمدن بسیج و عزم ملی برای مبارزه با این گیاه مهاجم، مسئولین استانی و تشکل های محیط زیستی ،در این عزم ملی مشارکت کردند .

وی افزود:در حال حاضر آببندان ملاسرای شفت هم که مورد هجوم سنبل آبی قرار گرفته با کمک همه فعالان و دست اندرکاران محیط زیست در حال پاکسازی است.

محمدپور ادامه داد:پیرو هماهنگی‌های به عمل آمده با دادستان عمومی و انقلاب استان گیلان و با پیگیری های رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان‌ رشت،مسئولین اندرزگاه لاکان، تعدادی از مددجویان علاقمند به محیط زیست را در اختیار اداره محیط زیست رشت قراردادند تا در پاکسازی تالاب عینک و آببندان ملاسرای شفت از گیاه مهاجم سنبل‌آبی مشارکت داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد:خوشبختانه دیدگاه مسئولین اندرزگاه و شخص دادستان و عمومی انقلاب استان در خصوص مسایل محیط زیست و همچنین احساس مسئولیت مددجویان این اندرزگاه باعث شد تا به سرعت هماهنگی ها و عملیات پاکسازی آغاز شود و این همراهی تا پایان عملیات پاکسازی تالاب عینک از سنبل آبی ادامه داشته باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت جا دارد تا در پایان این حماسه بی نظیر از همه دست اندرکاران و همیاران محیط زیست به خصوص دادستان عمومی و انقلاب استان به جهت تسهیل امور و مسئولان و مددجویان اندرزگاه لاکان رشت به پاس تلاش بی منت شان در پاکسازی تالاب عینک سپاسگزاری کنم.

وی تصریح کرد:تالاب عینک با وسعت ۱۱ هکتار در ابتدای مسیر رشت به فومن قرار دارد که مورد هجوم گیاه مهاجم سنبل آبی قرار گرفته و سطح آن کاملا پوشیده از این گیاه بود که با تلاش و بسیج عمومی و استفاده از همه ظرفیتهای استان در حال حاضر کاملا پاکسازی شده است.

سنبل آبی یک گیاه مهاجم از قاره آمریکا به خصوص کشور برزیل است و دریاچه ویکتوریا در کشورهای اوگاندا، تانزانیا و کنیا، نمونه‌ای از جاهایی است که توسط این گیاه به اکوسیستم طبیعی خسارت وارده شده و این دریاچه پس از آغشته شدن به این گیاه، تاثیر منفی زیادی بر اقتصاد مردم منطقه گذاشت.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *